pełne-szyfrowanie-dysku

Dobrze zabezpieczone dane na dysku to najlepszy sposób aby ochronić się przed atakiem hakerów lub innych niepowołanych do tego osób. W tym celu najlepiej będzie jeśli wybierzesz pełne szyfrowanie dysku. Sprawdź jak to zrobić samemu.

Czym jest pełne szyfrowanie?

Pełne szyfrowanie dysku to sposób zabezpieczenia wszystkich danych znajdujących się na Twoim dysku twardym. W tym celu zabezpieczasz go kluczem szyfrującym. Może on przybrać formę hasła zapisanego na kartce bądź ukrytego w inny sposób (uwierzytelnienie biometryczne, użycie TPM aby przechowywać klucz szyfrujący, urządzenie Dongle z kluczem, etc.).

Klucz szyfrujący musi zostać wprowadzony przed uruchomieniem systemu operacyjnego. W razie niepodania klucza, nie można uzyskać do niego dostępu. Szyfrowanie tego typu zabezpiecza całość danych, a nie tylko wybrane pliki, co sprawia, że zapewnia bardziej kompleksową ochronę niż metody szyfrowania na poziomie plików.

Zrób to sam

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dysk twardy w powyższy sposób to może wykorzystać do tego celu niezwykle popularną aplikację open sourcową TrueCrypt 7.1a.

TrueCrypt 7.1a to ostatnia w pełni sprawna wersja aplikacji, która działa na takich systemach jak Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7. Ponadto, aplikacja działa na Mac OS i na Linuksie.

Po ściągnięciu jej ze strony twórców wystarczy przejść do instalacji a następnie włączyć program. Szyfrowanie rozpoczynasz od wyboru zakładki „System” i funkcji „Szyfruj partycję/dysk systemowy…”. Kolejny krok to wybór trybu szyfrowania. Najprościej wybrać „Normalny”. Następnie wybierasz czy chcesz zaszyfrować określone partycje czy może cały dysk. Po zaznaczeniu „Nie” w oknie „Szyfrowanie Obszaru Chronionego Hosta”, określeniu liczby systemów i rodzaju szyfrowania przechodzisz do wpisania hasła, które od tej pory będzie zabezpieczać Twój dysk.

Dalej następuje wygenerowanie klucza szyfrującego, stworzenie płyty ratunkowej, oraz test szyfrowania. Po nim uruchamiasz ponownie komputer i aby go włączyć wpisujesz wcześniej wymyślone hasło.

Na tak uruchomionym komputerze rozpocznie się proces szyfrowania, który nie ogranicza Twoich możliwości obsługi systemu operacyjnego. Możesz go również w dowolnej chwili przerwać i rozpocząć ponownie. Po zakończeniu szyfrowania Twój dysk jest bezpieczny przed atakami z zewnętrz.

Jak widać pełne szyfrowanie dysku z pomocą TrueCrypt 7.1a nie należy do najtrudniejszych procesów, a przy tym wyróżnia się dużym poziomem bezpieczeństwa. To za sprawą bardzo silnych algorytmów szyfrujących (Twofish, Serpent, AES-256). Najwyższa pora abyś spróbował go samemu.

Pobierz, zainstaluj i podziel się ze mną opinią jak Ci się podoba ta aplikacja?

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *