ultrabook vs netbook

Jeśli planujesz kupić przenośny komputer, to czeka Cię niełatwe zadanie. Do wyboru masz nie tylko różne modele, ale również rozmaite wersje klasycznych laptopów. Interesująco przedstawia się szczególnie wybór między netbookiem i ultrabookiem.

Zanim odpowiesz sobie na pytanie ultrabook czy netbook warto przyjrzeć się specyfice i parametrom tych urządzeń. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Netbook

Nazwa „netbook” odnosi się do niewielkiego przenośnego komputera, który jest wariantem klasycznego laptopa. Netbooki pojawiły się na rynku w 2007 roku. Co je wyróżnia? Przede wszystkim mniejsza waga i rozmiary. Zwykle netbooki ważą około jednego kilograma. Jeśli chodzi o rozmiar ekranu to możemy wybierać między modelami w zakresie od 7 do nawet 12 cali.

Wygląd zewnętrzny to jednak nie wszystko. Decydując się na zakup netbooka wybierasz urządzenie o mniejszych możliwościach niż większość laptopów, co wynika z posiadania zintegrowanych części, np. układ graficzny. Urządzenia tego typu cechują się również czasem życia baterii, który znacznie przebija klasyczne laptopy.

Ultrabook

Alternatywnym wariantem laptopa jest ultrabook, który został wprowadzony na rynek i zdefiniowany przez firmę Intel. Co go wyróżnia? Niewielka waga, smukłe kształty oraz długa żywotność baterii. Ultrabooki z reguły nie ważą więcej niż 1,6 kg.  Są bardzo cienkie (maksymalnie 21 mm grubości) przez co prezentują się niezwykle szykowanie (przypominają pod tym względem produkty Apple’a).

Wielkość ekranu to najczęściej 13,3 cali. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się również modele posiadające obracalny ekran, który pozwoli Ci zamienić ultrabooka w tablet. Długość życia baterii wynosi zaś min. od 5 do 9 godzin w zależności od trybu działania.

Jeśli chodzi o parametry to wszystko zależy od konkretnego modelu, ale musisz pamiętać, że ogólnie z racji swoich rozmiarów ultrabooki nie są w stanie dorównać osiągami najlepszym laptopom. Powód? Wiele komponentów jest zintegrowanych. Jeśli więc jesteś zapalonym graczem, to ultrabook może nie sprostać najnowszym produkcjom.

Wybór

Ultrabook czy netbook? – pytanie wciąż wymaga odpowiedzi. Zależy ona zaś przede wszystkim od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć niewielkich rozmiarów komputer do surfowania po Internecie, wideo rozmów lub prac biurowych w podróży, to postaw na netbooka.
Z łatwością schowasz go do plecaka lub torebki.

Żywotna bateria sprawi, że w podróży nie będziesz musiał szukać gniazdka, a sam komputer idealnie wywiąże się z podstawowych zadań.

Ultrabook jest propozycją dla Ciebie tylko wtedy, gdy zależy Ci na bardziej eleganckiej i lżejszej wersji klasycznego laptopa.
Jego smukłe rozmiary ułatwią przechowywanie i przewożenie, ale nie będzie na pewno tak wygodny jak netbook.

Z drugiej strony, kupując dobrej jakości ultrabooka zyskujesz wielofunkcyjne i komfortowe w obsłudze urządzenie, które
w przeważającej większości sytuacji z powodzeniem zastąpi tradycyjnego laptopa, czego nie można powiedzieć o netbooku.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *