programy do ochrony oczu

Długie siedzenie przed komputerem jest niezdrowe dla Twojego wzroku. Na szczęście do Twojej dyspozycji są różne programy do ochrony oczu, które pomogą Ci w trakcie siedzenia przed monitorem.

W czym leży problem?

Siedząc przed komputerem niszczysz swój wzrok z kilku powodów. Po pierwsze, wpatrując się w ekran nie mrugasz wystarczająco często i tym samym nie zapewniasz oczom odpowiedniego nawilżenia. Po drugie, pisząc lub oglądając coś na ekranie nienaturalnie skupiasz mięśnie po to, aby widzieć wyraźnie to, co znajduje się blisko. Po trzecie, Twój wzrok jest wystawiony na działanie nienaturalnego oświetlenia, co psuje wzrok oraz negatywnie modyfikuje Twój rytm dzień-noc. 

F.lux

Wpatrywanie się w ekran monitora to bombardowanie Twoich oczu nienaturalnym niebieskim światłem. Niedopasowanie jasności ekranu do natężenia światła w Twoim otoczeniu może skutkować nie tylko nadwyrężeniem wzroku ale również problemami ze snem. F.lux pomoże Ci rozwiązać ten problem i dostosuje jasność oraz temperaturę obrazu w zależności od typu oświetlenia w pomieszczeniu oraz od pory dnia.

Ten program do ochrony wzroku ustala Twoje położenie geograficzne i na tej podstawie przyciemnia i rozjaśnia ekran. Zmiany przez niego wprowadzane są płynne przez co użytkownik wcale nie zauważa że ekran jest ciemniejszy bądź jaśniejszy. Zacznij go używać a poczujesz różnicę od razu. F.lux jest dostępny całkowicie za darmo.

Protect Your Vision

Innym rozwiązaniem, które ochroni Twój wzrok jest darmowy dodatek do przeglądarek Firefox i Chrome o nazwie Protect Your Vision. Ta aplikacja chroni oczy w nieco inny sposób. Zamiast zmieniać jasność obrazu, przypomni Ci o niezbędnych przerwach. Do wyboru masz opcje 20 sekund przerwy po 20 minutach pracy i 5 minut przerwy po godzinie pracy. Przerwy możesz również ustawić według własnego harmonogramu.

EyeDefender

W podobny sposób działa niewielki i darmowy program do ochrony wzroku EyeDefender. Program w pierwszej kolejności przypomni Ci o zrobieniu sobie przerwy. Możesz dowolnie ustawić jej długość, a także długość okresu pracy. Oprócz tego EyeDefender oferuje ćwiczenia wzroku, które pozwolą Ci zrelaksować oczy, poruszać gałkami ocznymi, lub poćwiczyć akomodację.

Zdrowe oczy

Siedzenie przed komputerem męczy Twój wzrok? Masz wyżej opisane objawy? Jeśli tak to najwyższa pora abyś zainstalował wyżej opisane aplikacje i zadbał o swój wzrok. Stosując w tym samym czasie programy do ochrony oczu takie jak F.lux, Protect Your Vision i EyeDefender uda Ci się ochronić oczy i przy tym nie rezygnować z regularnego przebywania przed komputerem.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *