co wie o mnie google

Na co dzień korzystasz z wyszukiwarki Google a także z innych usług tej firmy, np. z Youtube’a czy z Gmaila. Wszystkie wymienione usługi są darmowe. Nie oznacza to jednak, że nie płacisz za te usługi w inny niż finansowy sposób. Zapłatą dla firmy z Silicon Valley są dane na Twój temat. Dlatego dobrze jest znać odpowiedź na pytanie „Google co wie o mnie?”.

Ile wie Google?

Jeśli chcesz przekonać się co wie o Tobie Google to wcale nie musisz stosować hakerskich sztuczek. Okazuje się, że sprawdzenie tego jak monitoruje Cię Google jest znacznie prostsze niż myślisz. W tym celu wystarczy tylko zalogować się, np. do Gmaila i przejść na odpowiednie strony, na których Google umieszcza informacje na temat monitoringu Twojej aktywności. 

Co możesz sprawdzić?

W ten bardzo prosty sposób możesz sprawdzić cały szereg informacji o sobie. Po pierwsze, możesz poznać swój cyfrowy portret, czyli jak Google widzi Cię pod kątem reklamowym. Po drugie, gigant z Silicon Valley daje Ci dostęp do szczegółowej historii wyszukiwań, informacji geolokalizacyjnych, a także do informacji o prywatności i dostępie do Twoich danych.

Jak to sprawdzić?

Swój cyfrowy profil sprawdzisz pod adresem http://www.google.pl/settings/ads/. Znajdziesz tu informacje o Twoim szacowanym wieku, a także o zainteresowaniach jakie Ci przypisuje Google na podstawie Twojej aktywności internetowej. Co istotne, strona pozwala na wprowadzanie zmian i regulowanie tego, co ma być wyświetlane w wyszukiwarce, Gmailu oraz na Youtube.

Szczegółowe informacje o historii wyszukiwania sprawdzisz pod adresem http://www.google.pl/history/. Dowiesz się z niej kiedy i gdzie wchodziłeś. Tak jak w poprzednim przypadku, Google daje Ci możliwość modyfikowania tego archiwum – możesz na przykład polecić mu aby nie zapisywał już Twojej historii.

Dane o lokalizacji, pod warunkiem, że miałeś włączoną opcję lokalizacji, są z kolei wyświetlane na stronie https://maps.google.pl/locationhistory. Informacje o bezpieczeństwie i dostępie wraz z opcjami modyfikacji znajdziesz zaś pod adresami https://security.google.com/settings/security/permissions oraz https://www.google.pl/settings/dashboard.     

Informacje dla Ciebie

Jak widać strach przed Google nie jest uzasadniony. Fakt, firma zbiera szczegółowe informacje o Twojej aktywności po to, aby profilować reklamy pod Twoim kątem. Z drugiej jednak strony, daje Ci dostęp do tego co o Tobie wie i pozwala Ci monitorować oraz modyfikować zakres dzielonych informacji. Krótko mówiąc, sprawdzenie tego co wie o Tobie Google jest całkiem proste.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *