Jak rozszerzyć pamięć RAM w swoim laptopie?

Wydajne działania laptopa zależy od wielu komponentów. Jednym z najważniejszych jest pamięć RAM. Jak rozszerzyć pamięć RAM w swoim laptopie tak aby funkcjonował on jak najlepiej?

Zadanie pamięci RAM

Rola pamięci RAM w Twoim laptopie jest nie do przecenienia. Jej zadaniem jest zapisywanie danych dotyczących aktualnie obsługiwanych programów i aplikacji. RAM to pamięć operacyjna Twojego komputera, która gwarantuje poprawne i płynne obsługiwanie programów. Im więcej pamięci RAM, tym mniejsze szanse na to, że Twój laptop nie poradzi sobie z nową grą lub zaawansowanym programem graficznym. Ilość pamięci RAM ma również wpływ na płynną obsługę kilku programów jednocześnie.

Jak rozszerzyć pamięć RAM w swoim laptopie?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój laptop działał płynnie i radził sobie z dużymi wymaganiami, to warto pomyśleć o rozszerzeniu pamięci RAM. Aby zrealizować tę operację musisz wykonać kilka czynności:

  1. Sprawdź rodzaj pamięci RAM – tę informację uzyskasz sprawdzając specyfikację swojego laptopa lub zaglądając do jego wnętrza. Aktualnie standardem są moduły DDR3. Jeśli masz starszego laptopa to może on posiadać inną wersję pamięci, np. DDR2 lub DDR.
  2. Wykorzystaj wolny slot pamięć RAM możesz rozszerzyć montując nowy moduł w wolnym slocie na płycie głównej. Sprawdzenie czy taki jest dostępny nie jest wcale trudne. Jeśli stwierdzisz jego obecność to rozszerzenie RAM sprowadzi się do włożenia do niego nowej kości pamięci.
  3. Zamień pamięć RAM – w sytuacji gdy Twój laptop nie posiada dodatkowego wolnego slotu na pamięć jedynym rozwiązaniem jest zamienienie aktualnej kości RAM na nową o większej mocy.

Optymalna decyzja

Zanim zdecydujesz się jednak na takie konkretne działania warto najpierw zidentyfikować w których sytuacjach rozszerzenie pamięci RAM będzie sensowne. Kiedy więc powinieneś rozszerzyć RAM w laptopie?

  1. Twój wiekowy laptop zaczyna nie nadążać –  jeśli Twój laptop pracuje wolniej lub zacina się przy obsłudze kilku programów (przeglądanie stron www, edycja tekstów, ściąganie danych lub odtwarzanie multimediów), to znak, że rozszerzenie pamięci RAM może okazać się niezbędne. Dzięki niemu poprawisz komfort korzystania z komputera i nie będziesz musiał kupować nowego laptopa.
  2. Chcesz aby Twój laptop stał się komputerem do grania – masz ambitne plany uwzględniające najnowszą wersję Wiedźmina lub Rise of the Tomb Raider? W takim razie powinieneś zainwestować w dużą ilość pamięci RAM, bo jej aktualne zasoby mogą nie wystarczyć do płynnej gry.
  3. Wykonujesz wiele czynności na raz – streamowanie filmu, ściąganie muzyki, rozmowa na Skype z kolegą plus skanowanie i czyszczenie systemu w tle – jeżeli tak wygląda Twoje codzienne korzystanie z laptopa to znaczy, że preferujesz wielozadaniowość. Aby uniknąć zamulania systemu i zawieszenia, warto więc dokupić trochę pamięci RAM. Dzięki temu Twój laptop będzie miał zapasowe zasoby, które przyśpieszą jego działanie.

Nieskomplikowana operacja przynosząca ogromne korzyści – tak w skrócie można określić rozszerzenie pamięci RAM w laptopie. Jeśli znalazłeś się w którejś z wyżej opisanych sytuacji, to już wiesz jak im zaradzić i zamienić swój laptop w świetnie działający sprzęt.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *