Dzięki użytkowaniu swoich komputerów uczymy się, oddajemy rozrywce, zarabiamy na życie oraz rozwijamy się w każdej możliwej dyscyplinie. Zarówno wszystkie programy komputerowe, jak i strony www są podatne na ataki złośliwych wirusów bądź hakerów. Skutkiem takiego ataku jest utrata wszystkich naszych danych, pracy, którą wykonywaliśmy projektując witrynę. Dbając o swoją stronę internetową pamiętajmy o kopii zapsowej. Dlatego ważne jest, by regularnie wykonywać samodzielnie backup strony internetowej, bloga oraz innych aplikacji, w których kolekcjonujemy jakiekolwiek dane.

 

Czym jest kopia zapasowa strony www

W najprostszych słowach kopia zapasowa strony internetowej to kopia wszystkich plików i baz danych, na które składa się strona internetowa. W zależności od stopnia zaawansowania projektu strony internetowej, stworzenie kopii zapasowej jest mniej bardziej skomplikowane.

Firma hostingowa, w której posiadamy stronę internetową lub bloga ma obowiązek wykonywania wszystkich backapów strony. Kopie zapasowe tworzy się zazwyczaj w określonych odstępach czasu. Niemniej jednak dobrą praktyką jest wykonywanie takiej kopii samodzielnie.

 

Dlaczego backup jest istotny

Kopia zapasowa pozwala nam skorzystanie z najnowszej wersji plików, z których korzystamy, tworząc i rozwijając swoją stronę internetową lub bloga. Samodzielne zrobienie backapu daje nam poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Mamy wewnętrzną świadomość, iż żaden owoc naszej pracy nie zostanie utracony. Dzięki zrobionej samodzielnie kopii, w razie awarii błyskawicznie jesteśmy w stanie odzyskać całość naszej pracy nad stroną.

Wykonanie backapu strony internetowej oszczędza więc nerwy, czas spędzony na czekaniu na odzyskane dane przez firmę hostingową i oczywiście pieniądze, których nie zarobiliśmy przez niedziałającą odpowiednio stronę internetową.

 

Jak wykonać poprawnie backup strony www

Jest kilka możliwości wykonania kopii zapasowej, których możemy użyć w zależności od napotkanej sytuacji. Najłatwiejszym sposobem jest skopiowanie wszystkich plików i bazy danych, które składają się na naszą stronę internetową za pomocą specjalnej wtyczki BackWPup – WordPress Backup. Wtyczka ta poprosi na wstępie o informację, z jaką częstotliwością chcemy mieć tworzoną nową kopię zapasową, w jakim miejscu owa kopia powinna być umieszczana oraz jaki format plików nas interesuje.

 

Zautomatyzowany proces

Po wykonaniu tej prostej czynności wtyczka samodzielnie wykonuje backup zgodnie z naszymi instrukcjami. My nie musimy zdawać sobie z tego nawet sprawy. Pliki kopii zapasowej najlepiej jest trzymać na dysku zewnętrznym, która działa niezależnie od naszego komputera. Trzymanie wszystkiego na naszym dysku lokalnym rodzi ryzyko awarii sprzętu, co uniemożliwia nam korzystanie z zalet robienia samodzielnego backapu. Obecnie oferty chmur, czyli miejsc do przechowywania swoich danych są bardzo atrakcyjne, w związku z tym niskim kosztem jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo naszej strony internetowej.

Kopia zapasowa jest również możliwa do wykonania za pośrednictwem połączenia się z serwerem FTP. Przy pomocy klienta FTP wszystkie pliki strony internetowej oraz baza danych zostanie wyeksportowana. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do wszystkich danych historycznych strony lub bloga takich jak historia zakupów, oceny klientów czy komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *