Dobre zdjęcie to podstawa na stronie internetowej, blogu, sklepie czy w prezentacji. Nie zawsze musi być własnego autorstwa. W internecie bez trudu znajdziesz szereg darmowych zdjęć do wykorzystania osobistego i komercyjnego. Gdzie znaleźć takie bezpłatne fotografie? Podajmy przykłady takich miejsc.

Zdjęcia – to one w dużym stopniu decydują o tym, czy przyciągniemy internautę, naszego potencjalnego użytkownika czy klienta. Nasza prezentacja może zostać zdecydowanie lepiej oceniona, kiedy opatrzymy ją świetnym zdjęciem.
Nie zawsze mamy możliwość zrobienia własnych fotek, zwłaszcza gdy są nam potrzebne z odległych krańców świata lub dotyczą przedmiotów, których nie posiadamy. Żadna to przeszkoda! W internecie można znaleźć bogate bazy darmowych zdjęć do legalnego wykorzystania.

 

Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego na Pixabay

Pixabay.com to serwis, w którym znajduje się 1,8 mln zdjęć i filmów, które zamieszczają użytkownicy. W dobrze widocznej na stronie głównej wyszukiwarce wpisujemy dowolne hasło (może być kilka haseł oddzielonych przecinkami lub spacjami, co uszczegółowi nasze wyszukiwanie). Np. „kot, biały”. Dostajemy prawie 1,5 tys. wyników.

Po otrzymaniu strony poszukiwanych fotografii możemy zawęzić poszukiwania i na górnym pasku wybrać w opcji “zdjęcia”, czy ma to jednak być grafika wektorowa, ilustracja, a może film wideo. Kolejne opcje pozwalają na wybór orientacji zdjęcia, określić kategorie (np. emocje, muzyka, przemysł/roboty, tło/tekstury czy zwierzęta. Do wyboru jest także rozmiar i kolor. Przy wybranym zdjęciu znajdziemy informację: “Pixabay License. Darmowy do użytku komercyjnego. Nie wymaga przypisania”.

 

Bezpłatne zdjęcia do wykorzystania osobistego i komercyjnego na freeimages

Nieco mniejszą, ale również ciekawą bazą darmowych zdjęć jest freeimages.com. Jest tu obecnie ponad 380 tys. zdjęć. W górnym pasku menu znajduje się zakładka “Przeglądaj”, a tu możliwości: bezpłatne zdjęcia, nowe, zdjęcia, popularne obrazy, wybór redakcji, lightboxy, fotografowie i aparaty. Kolekcja zdjęć jest podzielona na kategorie, m.in. architektura, edukacja, jedzenie i picie, sport i fitness, religia. Na stronie głównej jest oczywiście wyszukiwarka. Po wybraniu zdjęciu możemy je pobrać w jednym z 5 formatów: S, M, L, XL, full.

 

Wielka baza Shuttestock – miliony zdjęć wideo i muzyki

W sieci znajdziemy również szereg płatnych baz zdjęć, z których po zakupie można legalnie korzystać. Takim czołowym serwisem będzie www.shutterstock.com. Poza zdjęciami strona gromadzi wideo czy muzykę. To potężna baza z 250 mln zdjęć z całego świata. Są tu także beztantiemowe materiały. Shutterstock to także narzędzia: edytor, aplikacje mobilne, wtyczki, narzędzie do zmiany rozmiaru obrazu, konwerter plików, narzędzie do kolaży i schematy kolorów. Nie dość, że znajdujesz zdjęcie, to jeszcze możesz nad nim od razu popracować.

 

Gdzie jeszcze szukać legalnych zdjęć w internecie?

  • Canva.com
  • fotolia.com
  • photogenica.com
  • istockphoto.com
  • depositphotos.com

Pamiętaj, by pobierając zdjęcie, upewnić się, na jakiej jest licencji. Pozwoli ci to spokojnie i legalnie korzystać z zasobów baz internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *