jak konwertować pliki

Multimedia to obecnie podstawowe źródło rozrywki oraz informacji. Ich największą wadą jest jednak dostępność w wielu często niekompatybilnych formatach. Na pewno masz za sobą sytuację kiedy chciałeś otworzyć plik wideo, ale Twój odtwarzacz nie obsługiwał danego formatu.
 

W takiej sytuacji do wyboru są dwa rozwiązania: znalezienie innego odtwarzacza lub konwertowanie pliku. Szczególnie ta druga opcja jest godna uwagi, a to dlatego, że jest bardzo szybka i wygodna. Warto więc dowiedzieć się jak konwertować pliki dla własnych potrzeb.

Typy plików

Konwertowanie multimediów obejmuje formaty różnego rodzaju. Podstawowe kategorie to oczywiście pliki audio i wideo. Najpopularniejsze formaty plików dźwiękowych to mp3, mp4, midi, wma oraz wav. W przypadku plików wideo powszechnie stosowane systemy zapisu to avi, dv, flv, vcd, mpg, a także dvd. Współczesne konwertery poruszają się swobodnie między tymi podstawowymi formami zapisu oferując przy tym szeroki wachlarz możliwości edycji. Pozwalają także konwertować wideo z YouTube’a.

Zamiana informacji zapisanych w jednym formacie na inny może Ci być również potrzebna w przypadku plików graficznych oraz tekstowych. W tej pierwszej kategorii znajdziesz takie popularne warianty jak JPG, GIF, DjVu, BMP czy PNG. Bardziej zaawansowane formaty to DWG (pliki tworzone w AutoCadzie) oraz CDR (pliki tworzone w Corelu). Jeśli chodzi o pliki tekstowe to najpopularniejsze formaty uwzględniają doc, docx, PDF, RTF, a także epub i mobi (popularne formaty zapisu e-booków).

Sposoby na konwertowanie

Konwertery plików pozwolą Ci na zamianę wszystkich wymienionych wyżej formatów w zależności od twoich potrzeb. Do dyspozycji masz dwa podstawowe sposoby konwersji: 1) online; 2) przy pomocy dedykowanego programu.

Przykładem pierwszego rozwiązania jest polska strona konwertujplika.pl. Oferuje ona darmowe konwertowanie szerokiej palety formatów. Aby to zrobić wystarczy, że załadujesz na stronie interesujący Cię plik, wybierzesz opcję konwersji, po czym ściągniesz jego nową gotową wersję. Ten konwerter ma charakter uniwersalny, ale w sieci znajdziesz również wiele specjalistycznych stron zajmujących się tylko konwersją audio, tekstową lub wideo. Im bardziej specjalistyczna strona, tym większe szanse na konwersję rzadkich formatów.

W konwersji interesujących plików pomogą Ci także dedykowane programy. Są wśród nich zarówno aplikacje płatne jak i darmowe. Wśród darmowych na uwagę zasługują takie pozycje jak Freemaker Converter Video, Convertilla, czy bardziej zaawansowany TEncoder. Dostępne programy różnią się liczbą obsługiwanych formatów oraz możliwościami edycji. Płatne rozwiązania oferują dodatkowe funkcjonalności pozwalające na zachowanie jak najwyższej jakości po konwersji.

Jak konwertować pliki? – podsumowanie

Dobry konwerter plików to niezwykle przydatne narzędzie. Z jego pomocą będziesz mógł obejrzeć rzadki film, zapisać interesujący Cię utwór muzyczny, rozszyfrować plik tekstowy lub po prostu ściągnąć na dysk twardy śmieszny filmik z YouTube.

W takich sytuacjach w zupełności wystarczą Ci darmowe konwertery online. Jeśli zależy Ci jednak na jak najlepszej jakości konwersji to zrobisz lepiej ściągając darmowy program konwertujący lub inwestując w zakup profesjonalnej aplikacji tego typu.

Przeczytaj również

One thought on “Konwertowanie plików – jak to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *