zdalny dostęp do komputera

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu dostępu do komputera, którego nie jesteś w stanie fizycznie obsługiwać, bo znajduje się zbyt daleko to skorzystaj z opcji PC na odległość. Zdalny dostęp do komputera możesz zdobyć poprzez odpowiednią konfigurację systemu Windows lub za pomocą dedykowanej aplikacji.

Konfiguracja Windows

Połączenie się z innych komputerem to opcja dostępna w prawie wszystkich generacjach systemu Windows. Warunki wstępne takiej operacji to: 1) uruchomiony komputer, który chcemy zdalnie obsługiwać; 2) podłączenie tego komputera do sieci domowej lub do Internetu; 3) systemowe zezwolenie na podłączenie się. W przypadku Windowsa 10 jej włączenie wymaga od Ciebie wyszukania i włączenia programu „Podłączanie Pulpitu Zdalnego”.

W okienku, które wyskoczy wpisujesz nazwę komputera z którym chcesz się połączyć i naciskasz przycisk „Połącz”. Następnie musisz wprowadzić swoją nazwę użytkownika wraz z hasłem i gotowe. Przed sobą masz pulpit komputera znajdującego się daleko od Ciebie. Możesz na nim wykonywać wszystkie niezbędne Ci czynności. Po ich zakończeniu wystarczy, że wybierzesz Menu Start i opcję „Wyloguj się” i szybko powrócisz do własnego komputera.

UltraVNC

Zdalny dostęp do komputera możesz również uzyskać z pomocą specjalnego oprogramowania zewnętrznego. Jedną z najpopularniejszych i całkowicie darmowych aplikacji jest UltraVNC. Abyś mógł z niej w pełni korzystać musisz zacząć od instalacji niezbędnych modułów. Na komputerze z którego będziesz miała zdalny dostęp zainstaluj moduł Viewer. Na pececie, który będziesz chciał obserwować lub zdalnie obsługiwać zainstaluj z kolei moduł serwera. Wprowadź na nim również hasło dostępu.

Aby połączyć się z drugim komputerem wystarczy, że otworzysz ikonę UltraVNC Viewer, wpiszesz IP komputera z którym chcesz się połączyć oraz podasz wcześniej ustalone hasło. W efekcie, w zależności od wybranych opcji, będziesz mógł oglądać inny komputer lub na nim działać. Aby taka operacja zadziałała potrzebne jest albo połączenie sieci domowej, albo połączenie internetowe.

Łatwe i przydatne

Jak widać zdalny dostęp do komputera nie jest skomplikowaną czynnością. Co najistotniejsze, ustawienie go jest całkowicie darmowe. Kiedy możesz wykorzystać taką funkcję? Gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do plików na innym komputerze, gdy będziesz musial pomóc rodzicom skonfigurować Skype lub zainstalować drukarkę, albo po prostu gdy będziesz chciał skopiować potrzebne Ci pliki.

Przeczytaj również

One thought on “Zdalny dostęp do komputera – PC na odległość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *