Obecnie trudno wyobrazić sobie używanie komputera bez

dostępu do Internetu. Jego dostępność jest już bardzo duża, jednak każdy użytkownik musi stanąć przed wyborem: Internet mobilny czy stacjonarny?

Koszty

Pierwszą rzeczą, jaką sprawdza każdy użytkownik i przyszły nabywca dostępu do Internetu jest koszt takiej przyjemności. Bez względy na to, czy poruszasz się tylko w ofertach Internetu mobilnego czy stacjonarnego, różnica w cenach może być dość istotna i decydująca.

Oczywiście w zamian za określoną cenę otrzymasz też mniej lub bardziej adekwatne do niej parametry samego Internetu. Teoretycznie Internet mobilny będzie oznaczał większe koszty, ale posiada też jeden niezaprzeczalny atut, czyli samą mobilność. Internet stacjonarny może być tańszy, ale w wielu przypadkach będzie też wiązał się z ograniczeniami związanymi z dostępem do niego.

Prędkość

Kolejną kwestią jest prędkość łącza. Choć wielu osobom wydaje się, że im Internet będzie szybszy, tym lepiej. Takie myślenie może prowadzić do niepotrzebnych wydatków. Przede wszystkim powinieneś ocenić własne potrzeby i nakreślić zadania, jakie będą stały przed nowym łączem.

Jeśli nie zajmujesz się przesyłaniem dużych ilości danych i nie tworzysz zaawansowanych stron internetowych, z pewnością prędkość w granicach 20 Mb/s będzie wystarczająca. Dzięki niej obejrzysz film bez zbędnych przerw na buforowanie, a ulubioną muzykę pobierzesz w kilka sekund.

Na rynku dostępne są obecnie znacznie większe prędkości, czyli np. Internet LTE. Choć jego możliwości są naprawdę ogromne, to nie zawsze będą one niezbędne. Powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że nawet Internet LTE posiada mnóstwo ograniczeń, czyli m.in. zasięg, limit transferu danych, a dla wielu osób także cenę.

Limit transferu danych

Znacznie ważniejszym parametrem od prędkości wydaje się być limit transferu danych. W przypadku Internetu stacjonarnego jest on nieograniczony, co zapewnia stały dostęp do sieci bez utraty prędkości transmisji danych.

W przypadku Internetu mobilnego takie ograniczenia występują, a konsekwencje przekroczenia limitu wydają się wręcz uniemożliwiać komfortowe korzystanie z Internetu. Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego pakietu danych, jednak jego ceny są dość wysokie i powodują znaczne zwiększenie rachunku. To oznacza, że powinieneś też dokładnie przemyśleć, ile czasu w ciągu miesiąca spędzisz w sieci i jakie czynności będziesz wykonywał.

Zastosowanie

Największą zaletą Internetu mobilnego jest fakt, że możesz zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie. Problemem może być oczywiście zasięg samej sieci, który niestety zawsze jest ograniczony. Przekonują się o tym szczególnie osoby dużo podróżujące, np. pociągami. Taki stan rzeczy będzie z pewnością ulegał regularnej poprawie, jednak obecnie do ideału jeszcze daleka droga. Jeśli jednak potrzebujesz Internetu w różnych miejscach, łącze mobilne wydaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem.

Internet stacjonarny sprawdzi się szczególnie w sytuacjach, gdy korzystasz z niego wyłącznie w domu lub biurze. Daje on też możliwość wykorzystania routerów, dzięki czemu połączenie z Internetem będzie możliwe w całym mieszkaniu i bezprzewodowo. Samo zastosowanie routera, niezależnie czy posiadamy Internet stacjonarny czy mobilny, to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu połączysz ze sobą wszystkie urządzenia obsługujące Internet, zwiększając w ten sposób ich funkcjonalność. Więcej na temat wyboru routerów do domu przeczytasz tutaj.

Jeśli nie wiesz jak dobrać Internet do swoich potrzeb bądź masz problemy techniczne ze swoim Internetem zapraszam do kontaktu ze mną.

Przeczytaj również

2 thoughts on “Jaki Internet będzie dla mnie najlepszy?

  1. Ja mam internet w netia jak na razie najlepiej odbiera, bez zadnych zaklocen ale jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzilam sobie w porownywarce jaki dostawca bedzie najlepiej odbieral w mojej miejscowosci. I jak sie okazalo byl to strzal w dziesiatke. Za ich posrednictwem udalo mi sie dosc szybko podpisac umowe i teraz nie musze sie martwic ze cos bedzie przerywac albo nie bedzie przez caly dzien internetu. Na razie jestem bardzo zadowolona z ich uslug.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *