Głośno pracujący i szybko grzejący się laptop to często spotykany problem. Jest to szczególnie męczące jeśli Twój sprzęt jest stosunkowo nowy. Takie symptomy wcale nie muszą oznaczać, że laptop się psuje. Są one raczej sygnałem, że potrzebuje czyszczenia.

Dlaczego takie symptomy?

Wielu użytkowników zastanawia się skąd biorą się takie problemy. W rzeczywistości są one praktyczną konsekwencją regularnego używania laptopa. W trakcie pracy podzespoły komputera wydzielają dużo ciepła. Jest ono odprowadzane na zewnątrz specjalnymi kanałami. Wraz z upływającym czasem na wiatraczkach i radiatorach laptopa zaczyna zbierać się kurz. To właśnie on jest przyczyną głośnego działania i przegrzewania się sprzętu. Kurz po prostu blokuje odprowadzanie ciepła.

Czyszczenie laptopa

Jeśli jesteś zaniepokojony w/w symptomami to najlepsze będzie czyszczenie laptopa. Można to zrobić samemu lub powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom. Lepiej się pośpieszyć, ponieważ zatkane drogi chłodzenia mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia procesora lub płyty głównej.

Trzeba pamiętać, że profesjonalne czyszczenie laptopa wymaga wiedzy technicznej na temat budowy laptopa. Nie wystarczy „dmuchnąć” powietrzem w dziurki i kanały odprowadzające bo można pogorszyć jeszcze bardziej sprawę. Dlatego też jeśli nie czujesz się na siłach wykonać to zadanie lepiej jest zwrócić się do fachowców.

W praktyce czyszczenie laptopa wymaga odkręcenia obudowy i wymontowania jego elementów składowych. Jeśli już dostaniesz się do radiatora i wiatraków to trzeba je potraktować m.in. sprężonym powietrzem, ale też w odpowiedni sposób. Przy jego użyciu uda nam się pozbyć kurzu nawet w najbardziej ukrytych zakamarkach. Najważniejsze jest oczywiście wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych.

Dodatkowo chcąc pozbyć się problemów z przegrzewaniem i głośnym działaniem notebooka, jeśli zachodzi potrzeba zaleca się także wymianę pasty termoprzewodzącej lub/i thermopadów w układach CPU i GPU.

Jeśli nie wiesz jak zrobić takie czyszczenie lub nie czujesz się na silach zapraszam do kontaktu, a przywrócę dawne życie dla Twojego notebooka.

Przeczytaj również

One thought on “Czyszczenie laptopa, który głośno pracuje i się przegrzewa

  1. Jednak bywa tak, ze wentylator glosno pracuje pomimo czystego srodka czy niezbyt duzej ilosci kurzu. Niestety ale wentylatory takze sa smarowane i czasami jest to smar kiepskiej jakosci, zbytnio sie zagrzal od pracy, dostal sie tam kurz czy cokolwiek innego i wentylator potrafi nie pracowac poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *