Jak stworzyć silne hasło

Ochrona dostępu do Twojego komputera lub do skrzynki pocztowej powinna być traktowana jako priorytet. Jednym z najlepszych sposobów na efektywną ochronę jest silne hasło.

Hasło to pierwsza linia obrony przed nieautoryzowanym dostępem. Jeśli uda Ci się stworzyć silne hasło to możesz być pewien, że prawdopodobieństwo ataku lub niepożądanego wejścia będzie zminimalizowane.

Osoby chcące stworzyć silne hasło powinny postępować według określonych reguł. Jeśli posiadasz konto na Facebooku lub w innej sieci społecznościowej na pewno spotkałeś się z tym, że program podpowiada Ci co należy zrobić, aby wzmocnić hasło. W tym tekście postaram się wymienić najbardziej efektywne zalecenia.

Kilka zasad bezpiecznego hasła

Po pierwsze, silne hasło to hasło długie. Nie mam tu na myśli haseł 30 znakowych, ponieważ takie są trudne do zapamiętania. Najlepiej wybrać hasło mające od 10 do 15 znaków. Nie zaleca się haseł krótszych niż 8 znaków, gdyż takie zabezpieczenie jest łatwiejsze do złamania. Co jest powodem? Odpowiedź: to czysta statystyka – im mniej znaków w haśle, tym mniej wariantów i kombinacji do przeanalizowania.

Po drugie, jeśli chcesz mieć bezpieczne hasło zrezygnuj ze swojego imienia, nazwiska, daty swoich urodzin, imienin, ważne daty znane również innym, pseudonimu lub nazwy firmy, w której pracujesz. To samo tyczy się nazwy użytkownika. Takie warianty będą sprawdzane przez potencjalnych intruzów na samym początku.

Po trzecie, nie umieszczaj w swoim haśle całych wyrazów. Oczywiście faktem jest, że takie hasła łatwiej się zapamiętuje, niemniej jednak taki wybór oznacza, że intruz ma łatwiejsze zadanie.

Po czwarte, zawrzyj w haśle znaki z wszystkich kategorii, które możesz wykorzystać jako posiadacz klawiatury. Mam tu na myśli małe i duże litery, liczby a także wszelkiego rodzaju symbole (np. !, % czy #). Im większa różnorodność w tej materii, tym lepiej dla Ciebie.

Po piąte, pamiętaj, aby Twoje nowe hasło znacznie różniło się od poprzednich haseł, które już używasz.

Wielu oszustów podszywa się pod znane firmy, zwłaszcza te z których korzystasz najczęściej takich jak chociażby banki. W momencie ataku podsyłają niepostrzeżenie Ci stronę z logowaniem łudząco podobna do Twojego banku, logujesz się na stronę jak gdyby nigdy nic, a tymczasem Twoje dane są przesyłane dalej do takiej osoby. Później co się stanie chyba już nie musze tłumaczyć, gdy taka osoba dostaję dostęp do Twojego konta bankowego.

Podsumowując, jeśli uda Ci się stworzyć hasło spełniające powyższe kryteria to masz pewność, że jest to silne hasło. W ten sposób znacznie zwiększasz swoje bezpieczeństwo, co ma niebagatelne znaczenie z racji tego, że coraz więcej ważnych i prywatnych danych przechowujemy na komputerach i skrzynkach pocztowych.

Jeśli masz dodatkowe pytania pisz lub dzwoń, a chętnie pomogę.

Przeczytaj również

One thought on “Jak stworzyć silne hasło?

  1. Wykorzystanie generatora jest proste i zapewnia otrzymanie rzeczywi¶cie silnych haseі. Problem leїy jednak gdzie indziej – jak te hasіa zapamiкtaж, skoro nie stworzyli¶my ich sami korzystaj±c z jednej z opisanych wyїej metod? Pozostaje albo zdaж siк na dobr± pamiкж, albo ich fizyczne zanotowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *