akumulator w laptopie

Użytkownicy laptopów muszą wiedzieć, że akumulator jest zużywającym się elementem. To właśnie dlatego baterie laptopów posiadają krótszy okres gwarancyjny niż pozostałe komponenty Twojego notebooka. To oczywiście nie oznacza, że w sytuacji kiedy bateria nie chce się ładować nie masz nic do powiedzenia.

Przyczyn, które stoją za nieładującym się akumulatorem może być bardzo dużo, lecz przy odrobinie wysiłku da się je określić. Zaczynasz od przeczyszczenia styków w baterii a także w laptopie. To właśnie ich zabrudzenie może stać za tym, że akumulator nie chce się ładować.

Jeśli po przeczyszczeniu styków bateria dalej się nie ładuje to warto sprawdzić ją w innym przenośnym komputerze (oczywiście w takim samym modelu – jeśli masz taką możliwość). Jeżeli okaże się, że w innym laptopie nie ma problemów z jej ładowaniem, to problem może być po stronie płyty głównej w Twoim laptopie.

Problemy z zasilaczem

Brak ładowania się baterii może wynikać także z używania złego zasilacza. Przy laptopie należy stosować zawsze zasilacz, który jest dokładnie dopasowany do konkretnego modelu. Chodzi tu po prostu o napięcie, jak wiesz w sieci elektroenergetycznej jest ono wyższe niż w laptopie a zasilacz służy do jego konwersji. Nie dopasowany pod  tym względem zasilacz może stać właśnie za tym, że bateria nie chce się ładować.

Problemy z podzespołami laptopa

Inną przyczyną nie ładowania akumulatora w laptopie może być uszkodzenie podzespołów elektronicznych. Jest to bez wątpienia najtrudniejsze uszkodzenie. Jeśli sprawdziłeś  wszystkie inne możliwe przyczyny i problem nie leży po stronie brudnych styków, zasilacza ani baterii to znaczy, że czeka Cię raczej bardziej kosztowna naprawa. W takiej sytuacji warto się zastanowić czy jest ona w ogóle opłacalna.

Jeśli główną przyczyna okaże się tylko niesprawna bateria to nie musisz się jednak zbytnio tym martwić. Zawsze istnieje możliwość korzystania z laptopa zasilając go bezpośrednio prądem z gniazdka. Ważne, aby nie korzystać z takiego rozwiązania przez dłuższy okres czasu. To jest tymczasowe rozwiązanie problemu. Bateria w laptopie jest czymś w rodzaju potrzymania zasilania tak jak UPS przy komputerach stacjonarnych.

Zagrożenia

Wyobraź sobie, że podczas pracy na Twoim laptopie dochodzi do zwarcia w sieci elektrycznej bądź zwyczajnie “zabraknie” prądu, wiadomo co się wtedy stanie. W najlepszym przypadku “posypie” sie system operacyjny, ale w niektórych przypadkach prowadzi to do mechanicznego uszkodzenia samego laptopa bądź jego podzespołów.

Jak widzisz, nie warto oszczędzać na kosztach baterii bo wcześniej czy później prawdopodobnie będziesz i tak jej potrzebować.

Jeśli masz jeszcze jakieś dodatkowe pytania śmiało dzwoń i pytaj, a rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości na ten temat.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *