Czy Twoje dane są na pewno bezpieczne

Bezpieczeństwo zgromadzonych na komputerze danych jest w obecnych czasach bardzo zagrożone. Mimo tego, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie daje backup danych.

Czym jest backup danych

Mianem backup’u określa się tworzenie kopii danych, które są przez nas wykorzystywane do różnych celów i w różnym czasie. Standardowo do tego celu wykorzystuje się programy zintegrowane z systemami operacyjnymi, takimi jak opcja „przywracanie systemu” w produktach Microsoftu.

Niestety poleganie na wyłącznie jednym rozwiązaniu nie zagwarantuje bezpieczeństwa wszystkich zgromadzonych na komputerze danych. W zależności od rodzaju danych, a także własnych potrzeb, warto stosować kilka metod związanych z backup’em danych.

Jak tworzyć kopie zapasowe?

W tej kwestii istnieje wiele możliwości. Jak już wspomniałem, najczęściej wykorzystywane do tego celu są programy i aplikacje zintegrowane z systemem operacyjnym Twojego komputera. Jeśli jednak zależy Ci na bezpieczeństwie przechowywanych danych, a także na komforcie ich odzyskiwania, zdecydowanie najlepsze będzie połączenie kilku metod. Do dyspozycji masz przede wszystkim liczne programy, dostępne za darmo lub odpłatnie. Za ich pomocą wykonasz kopie zapasowe, które w odpowiednim momencie pozwolą Ci na ich odzyskanie.

Inną możliwością jest wykorzystywanie tzw. cloud computing’u, czyli przechowywania danych w wirtualnej chmurze. Tworzenie kopii niezbędnych danych na wirtualnych dyskach zmniejsza ryzyko ich utracenia, choć i to nie gwarantuje ich stuprocentowego bezpieczeństwa.

Warto pokusić się też o dodatkowy dysk twardy (zewnętrzny), który pozwoli Ci kopiować odpowiednie pliki na jego powierzchnię. W ten sposób zawsze będziesz miał je do dyspozycji z kilku nośników (komputer, chmura, dysk zewnętrzny), dzięki czemu ryzyko ich utraty będzie minimalne.

Rodzaje danych

Myśląc o bezpieczeństwie i przechowywaniu danych warto zwrócić uwagę na ich charakter. Komputer służy bowiem zarówno do gromadzenia multimediów, dokumentów potrzebnych w pracy lub szkole, ale też danych dostępowych, haseł, czy wszystkich plików odpowiedzialnych za skuteczne działanie systemu. To sprawia, że odpowiedni backup danych jest gwarancją ochrony naszych haseł, różnego rodzaju plików, ale też programów i całego systemu.

W przypadku danych dostępowych i haseł, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie menedżerów haseł w postaci różnego rodzaju programów. Tego typu dane nie powinny być przechowywane w osobnych plikach tworzonych ręcznie (np. w notatniku), gdyż grozi to nie tylko ryzykiem ich utraty, ale przede wszystkim kradzieży.

Kolejną kwestią są dane krótko i długoterminowe, a więc różnego rodzaju dokumenty, zdjęcia i multimedia (muzyka, filmy). W tym przypadku, jako narzędzie do backupu warto wykorzystać wirtualne dyski, często dostępne za darmo (np. dysk Google). Dane możemy na nich magazynować ręcznie lub za pomocą wielu programów. Są one w stanie automatycznie tworzyć kopie bezpieczeństwa i umieszczać je w chmurze.

Ostatnim przypadkiem danych są wszelkie dane systemowe i różnego rodzaju aplikacje. Łatwo wyobrazić sobie, czym grozi awaria komputera i utrata całego systemu. Długa instalacja Windowsa i dziesiątek innych programów z pewnością nie jest ciekawą wizją. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz stworzyć obraz systemu (tzw. snapshot) lub całego dysku twardego. Dzięki temu szybko przywrócisz system do pożądanego stanu, bez utraty danych.

Jeśli bezpieczeństwo danych jest dla Ciebie szczególnie istotne, warto skorzystać z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, czyli dysków sieciowych posiadających wbudowane dyski twarde. Dzięki temu będziesz w stanie tworzyć bezprzewodowo kopie danych i wysyłać je na własny wirtualny dysk, który będzie posiadał także fizyczną postać. W tym celu niezbędne będzie także odpowiednie skonfigurowanie całego dysku i niezbędnego oprogramowania.

Jeśli interesuje Cię skuteczne zabezpieczenie komputera przed utratą danych, zachęcam do kontaktu i z pewnością będę w stanie pomóc i doradzić najlepsze rozwiązania.

Przeczytaj również

One thought on “Czy Twoje dane są na pewno bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *