jak odzyskać dane

Utrata danych na komputerze może przydarzyć się każdemu. Powodem jest chociażby Twoja nieuwaga, przypadek, awaria mechaniczna lub zwarcie. Co robić w takiej sytuacji i jak odzyskać dane?

Odzyskuj samemu

W przypadku utraty danych masz do dyspozycji kilka narzędzi, które pozwolą Ci na ich odzyskanie. Najprostsze to oczywiście przywrócenie danych, które wrzuciłeś do systemowego Kosza. Jeśli jeszcze nie wyczyściłeś Kosza, to uda Ci się je odratować. W innej sytuacji, czeka Cię bardziej skomplikowane zadanie.

Kolejnym sposobem na odzyskanie utraconego pliku za pomocą kopii zapasowych. Oczywiście taka opcja jest dostępna dla Ciebie tylko wtedy, gdy masz dobry nawyk regularnego tworzenia takich kopii. Jeżeli tak rzeczywiście jest, to utracone pliki odzyskasz albo dzięki opcji wbudowanej w Windowsa albo przy pomocy dedykowanego programu.
Są to np. darmowy AOMEI Backupper Standard lub EaseUS Todo Backup Free.

Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania do odzyskiwania danych. Tutaj również masz szeroki wybór darmowych programów. Aplikacja Recuva pozwoli Ci odzyskać niedawno usunięte pliki pod warunkiem, że nie zostały one nadpisane. Z jej pomocą odzyskasz pliki skasowane przez omyłkę samemu lub takie, które padły łupem wirusów i robaków. Recuva posiada przyjazdy interfejs a la CCleaner.

TestDisc & PhotoRec to dużo bardziej zaawansowane urządzenie, które wyróżnia się swoją wysoką skutecznością w odzyskiwaniu różnych plików (zdjęcia, dokumenty). Obsługuje nie tylko dyski twarde, ale również nośniki USB i płyty CD/DVD. TestDisc pozwala także na odzyskiwanie usuniętych partycji. Jedyną wadą tej kompleksowej aplikacji jest surowy interfejs nieprzyjazny dla początkującego użytkownika. Jej skuteczność to jednak dobry argument, aby nauczyć się ją obsługiwać.

Jeśli szukasz innych programów o podobnych funkcjach, to możesz zainteresować się także aplikacjami Pandora Recovery, MHDD, Undelete, czy Wise Data Recovery.

Zanieś sprzęt do specjalisty

Specjalistyczny serwis to opcja gdy wszystkie opisane wyżej sposoby zawiodą. Serwisy stosują bardziej zaawansowane metody i płatne oprogramowanie pozwalające na odzyskiwanie danych będących poza zasięgiem darmowych programów.
 

Nie tylko wiedzą jak odzyskać dane, ale również pomogą zdiagnozować ewentualne problemy. Co więcej, fachowcy poradzą sobie z odzyskaniem danych również wtedy, gdy u źródła problemu leży uszkodzenie mechaniczne dysku lub nośnika.

Wybierając pomoc fachowca oszczędzasz czas i zwiększasz prawdopodobieństwo, że cenne pliki wrócą do Ciebie w całości. Ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *