Wybieramy laptopa do pracy biurowej

Choć praca biurowa nie należy do najbardziej wymagających dla sprzętu komputerowego, to z pewnością zależy Ci, aby przebiegała płynnie i bez jakichkolwiek problemów. Tutaj dowiesz się, jaki sprzęt kupić, aby później nie czuć rozczarowania.

Koszty zakupu laptopa do pracy biurowej

Laptop do pracy biurowej nie musi należeć do drogich. Już za cenę około 1600 zł możesz nabyć sprzęt, który poradzi sobie z podstawowymi zadaniami i będzie Ci służył przez kilka lat. Jeśli jednak swoją pracę wykonujesz w różnych miejscach i często przenosisz swój komputer, powinieneś zadbać o jego właściwości mobilne. Tutaj najlepiej sprawdzą się ultrabooki, których podstawowe wersje można obecnie kupić już za około 2000 zł.

Wymiary

Wybierając laptop do pracy biurowej powinieneś jasno określić swoje potrzeby i charakter wykonywanej pracy. Jeśli pracujesz w różnych miejscach, ważne aby laptop był niewielki, lekki i poręczny. Wersje z 13 lub 14 calowym ekranem będą doskonałym rozwiązaniem, które zapewni jednocześnie komfort pracy na nim.

Jeśli jednak większość czasu spędzasz w biurze i pracujesz na wielu programach jednocześnie, nawet jeśli są to arkusze kalkulacyjne i edytory tekstu, większy ekran z pewnością pomoże. 17-calowe laptopy pozwolą wyświetlać większa ilość okien i nie będą tak męczyły Twojego wzroku. Stanie się to jednak kosztem mobilności, która będzie zdecydowanie mniejsza. Przemieszczanie się z kilkukilogramowym laptopem z pewnością będzie trochę uciążliwe.

Parametry

W przypadku laptopów do pracy biurowej parametry nie mają aż tak dużego znaczenia. W kwestii karty graficznej możesz polegać na nowoczesnych, zintegrowanych układach, które są tanie i spełniają swoją rolę w podstawowych zastosowaniach. Ważniejsze będzie zadbanie o procesor wielordzeniowy, pracujący na kilku wątkach jednocześnie. Dzięki temu przeglądanie Internetu przy otwartych wielu oknach jednocześnie, nie powinna stanowić problemu. Pomocne w tym celu będzie zaopatrzenie się przynajmniej w 4 GB pamięci RAM, co obecnie wydaje się być już standardem, nawet w tańszym sprzęcie.

Dysk i bezpieczeństwo

Wykonując prace biurowe na laptopie, z pewnością tworzysz i modyfikujesz wiele dokumentów. Choć ich wielkość zazwyczaj nie przekracza kilku megabajtów, to po pewnym czasie zaczynają dość znacznie zapełniać dysk. Jeśli nie pracujesz na zaawansowanych programach, tradycyjny dysk HDD o dużej pojemności np. 1TB powinien być wystarczający, a inwestowanie w drogie dyski SSD – nieopłacalne. Warto też zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznym dysku będzie dobrym pomysłem. Warto zadbać też o odpowiednie programy szyfrujące, które utrudnią dostęp do dokumentów osobom niepożądanym.

Zdecydowana większość laptopów posiada też wbudowane gniazdo zabezpieczeń Kensington Lock. Możesz w nim umieścić specjalną linkę zwaną MicroSaver, która zabezpieczy cenny sprzęt przed kradzieżą.

W przypadku laptopów do pracy biurowej często nie warto przepłacać. Za rozsądne pieniądze można bowiem kupić sprzęt, który z pewnością sprawdzi się w swojej roli. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy, ale boisz się, że dany laptop nie spełni Twoich oczekiwań, zapraszam do kontaktu i z przyjemnością doradzę w wyborze.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *