Jak wybrać głośniki do zestawu komputerowego

Jeśli nie lubisz słuchawek, których brzmienie i komfort użytkowania Cię nie przekonują, albo po prostu chcesz wykorzystać warunki mieszkaniowe to z pewnością chcesz też dobrać najlepsze głośniki do komputera. Na co warto zwrócić uwagę?

Liczba głośników

Ilość głośników, które chcesz dołączyć do swojego komputera ma duże znaczenie, ponieważ to właśnie od niej jest uzależniona jakość dźwięku przestrzennego. Największe zestawy posiadają nawet kilkanaście głośników satelitarnych, co pozwala uzyskać doskonały efekt.

Przed takim zakupem powinieneś się jednak upewnić, czy Twoja karta dźwiękowa poradzi sobie z tak rozbudowanym zestawem. Musisz także jasno określić swoje potrzeby. Już zestaw 5.1 może dać naprawdę dobre efekty, bez konieczności jego rozszerzania. Jeśli Twoje potrzeby są mniejsze, a muzykę lub filmy odtwarzasz w komputerze sporadycznie, nawet zestaw 2.1 może okazać się wystarczający.

Okablowanie

Jeśli zdecydujesz się na większe zestawy, musisz także zadbać o odpowiednią długość i jakość kabli. Dzięki temu optymalnie rozmieścisz głośniki w pokoju, a jakość dźwięku, jaki będzie się z nich wydobywał, będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Producenci zazwyczaj wykorzystują kable najniższej jakości, które nie zapewniają odpowiedniego przenoszenia dźwięki. Czasami warto wymienić je na lepsze

Wykonanie

Dobre głośniki do komputera nie powinny być wykonane z plastiku. Jest to materiał, który nie radzi sobie z wiernym oddawaniem dźwięku, powodując występowanie dodatkowych szumów. Lepsza z pewnością będzie drewniana płyta, czy nawet płyta z MDF.

Połączenie z komputerem

Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań dotyczących wyjść i złącz, dzięki którym możesz połączyć głośniki z komputerem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne głośniki do komputera, po raz kolejny powinieneś sprawdzić, jakie złącza oferuje Twoja karta dźwiękowa. W przeciwnym razie możesz być zmuszony do wymiany karty, co jest dodatkowym i często zbędnym kosztem.

Karta dźwiękowa

Jak już wspomniałem, karta dźwiękowa ma ogromne znaczenie na jakość dźwięku i możliwości wykorzystania danych głośników. Jeśli Twoje oczekiwania względem głośników są wysokie, a posiadana przez Ciebie karta nie wykorzystuje ich potencjału, na szczęście możesz ją wymienić. Jeśli masz z tym problemy natury technicznej, oczywiście jestem w stanie pomóc. Doradzę także w kwestii doboru karty dźwiękowej.

Komfort użytkowania

Bez względu na to, jaki zestaw głośników wybierzesz, z pewnością powinieneś zadbać o jego łatwą obsługę. Pokrętła zlokalizowane na tylnej ściance subwoofera mogą uniemożliwić płynną regulację tonów. Najlepszym rozwiązaniem będzie pilot, szczególnie jeśli oglądasz filmy i lubisz zrelaksować się przy dobrej muzyce.

Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z wyborem głośników lub problemy dotyczące ich działania, skontaktuj się ze mną, a spróbuję pomóc. Zapraszam.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *