Myszka do komputera

Obsługa komputera bezwzględnie wiąże się z kontrolowaniem kursora. Do tego celu, w pewnym zakresie można wykorzystać klawiaturę, jednak nie da się ukryć, że najlepiej sprawdzi się myszka.

Zastosowanie

Wydawać by się mogło, że myszka do komputera to po prostu myszka. Jej zadaniem jest kierowanie kursorem i wydawanie komputerowi poleceń poprzez klikanie odpowiednich przycisków. W rzeczywistości jednak zastosowań myszek jest o wiele więcej, a ich zróżnicowanie jest bardzo duże.

Inne możliwości będzie posiadała zwykła myszka biurowa, a jeszcze inne mysz dla gracza, czy grafika. Choć na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że mysz z 7 przyciskami, czy regulacją rozdzielczości to zbędna ekstrawagancja, to w pewnym okolicznościach na pewno docenisz te dodatki.

Rodzaj połączenia

Na rynku znajdziesz duży wybór myszek przewodowych i bezprzewodowych. Te pierwsze wykorzystują złącze USB lub PS/2, choć to drugie rozwiązanie jest już dość rzadko spotykane. Myszki bezprzewodowe łączą się z komputerem radiowo lub dzięki technologii Bluetooth. Brak ograniczenia kablem jest oczywiście bardzo komfortowy, jednak musisz liczyć się z tym, że tego typu myszki wymagają własnego zasilania. Dodatkowe baterie, czy akumulatory to kolejny wydatek, który warto wkalkulować w koszt myszki.

Czujniki

Kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić myszkę do komputera bez charakterystycznej kulki. Obecnie znalezienie takiego rozwiązania na sklepowej półce graniczy z cudem, a najbardziej powszechne są myszki optyczne i laserowe. Znacznie zwiększają one precyzję gestów, a przede wszystkim nie brudzą się tak, jak miało to miejsce w przypadku kulki i rolek, które odbierały jej ruchy.

Ergonomia

Wybierając mysz powinieneś zdecydować też, jakie rozwiązanie pod kątem ergonomii będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Przy długim czasie spędzanym przy komputerze i konieczności intensywnego korzystania z myszki, warto zaopatrzyć się w rozwiązanie dla prawo lub leworęcznych. W innych przypadkach mysz uniwersalna sprawdzi się doskonale. Przed zakupem powinieneś jednak sprawdzić, jak dana myszka do komputera leży w Twojej dłoni.

 Liczba przycisków

W zależności od przeznaczenia, myszki mogą być bardzo zróżnicowane w ilość przycisków. Te mogą odpowiadać za zmianę trybu pracy, czy rozdzielczości, ale też zastępować najczęstsze polecenia, jakie wykorzystujemy w pracy z danym programem. Ciekawym rozwiązaniem będzie na pewno myszka do komputera z programowalnymi przyciskami, którym samodzielnie nadasz odpowiednie funkcje.

Rozdzielczość

Rozdzielczość myszek wyrażona jest w dpi (plamkach na cal) lub cpi (liczbą pomiarów na cal). Wartości te oznaczają ilość transmitowanych do komputera położeń myszki na jednym calu. Co oczywiste, im wyższa ta wartość, tym precyzja myszki jest znacznie większa.

Dla mniej wymagających i mniej wprawnych użytkowników wystarczająca będzie wartość od 800 do 1200 dpi. Jeśli jednak Twoje wymagania są większe, ze względu na zaawansowane gry lub programy, z których korzystasz, powinieneś wybrać myszkę o zdecydowanie lepszych parametrach.

Myszka wydaje się być niezbędna przy pracy z komputerem, a odpowiednio dobrana może pracę znacznie ułatwić. Jeśli pragniesz wybrać mysz, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania, a masz wątpliwości, jakie parametry będą do tego kluczowe, zachęcam do kontaktu ze mną.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *