praca wielomonitorowa

W XXI wieku jeden monitor do komputera przestaje już wystarczać. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tym jak wygląda praca wielomonitorowa.

Korzyści

Kwestię pracy na więcej niż jednym monitorze należy rozpocząć od powodów dla których warto zdecydować się na to, dla niektórych, ekstrawaganckie rozwiązanie. Jest ich zaś kilka.

Po pierwsze, już praca na dwóch monitorach gwarantuje znacznie większe pole widzenia. Po drugie, umożliwia to obserwowanie kilku aplikacji naraz. Po trzecie, redukujesz liczbę przełączeń między poszczególnymi programami. W efekcie, praca wielomonitorowa wpływa pozytywnie na Twoją wydajność i wygodę.

Kompatybilny sprzęt

Powyższe powody to dobry punkt wyjścia do zainwestowania w sprzęt do takiej pracy. Musisz jednak pamiętać, aby Twój sprzęt był w pełni kompatybilny. W innym przypadku nie wykorzystasz możliwości tego trybu pracy w pełni. Na co zwrócić uwagę na początek?

Na monitory, których będziesz używał. Mogą to być 2 bądź 3 o takich samych parametrach lub rozmiarach. Możesz także postawić na zestawienie: monitor mniejszy i słabszy oraz monitor większy i o lepszej jakości (np. 4K). W drugim przypadku trzeba jednak uważać na potencjalne rozbieżności w rozdzielczości, które mogą źle wpłynąć na wygodę pracy.

Same monitory to jednak nie wszystko. Równie ważne jest posiadanie odpowiednio wydajnej karty graficznej z kilkoma wejściami na monitory. Jeśli sprzęt będzie zbyt słaby to nie uda mu się obsłużyć dwóch ekranów i potencjalne korzyści przepadną.

Funkcje systemu

Skoro kwestie techniczne masz już za sobą to czas przejść do tego jak praca na dwóch monitorach wygląda z perspektywy funkcji systemu. Chodzi tu dokładnie o niezbędne ustawienia bez których nie uzyskasz odpowiedniej jakości obrazu ani jego rozłożenia.

Standardowo system Windows powieli obraz na dwóch monitorach i wyświetli obraz w rozdzielczości standardowej najsłabszego ekranu. Możesz to jednak zmienić wchodząc w opcje „Rozdzielczość ekranu” i jej listę „Wiele ekranów”. Tutaj przechodzisz do funkcji „Rozszerz te ekrany” po czym manipulujesz dostępnymi ustawieniami aż uzyskasz pożądany efekt.

Warto również dodać, że podobne konfiguracje można wykonać w oprogramowaniu sterowników do karty graficznej lub przy pomocy aplikacji DisplayFusion Pro.

Czas działać

Choć korzystanie z dwóch lub więcej monitorów może wydać się na początku nieco ekstrawaganckim i wymagającym rozwiązaniem, to ma ono wymierne zalety i daje Ci przewagę nad innymi. Warto przetestować ten tryb, choćby po to, aby się przekonać na własnej skórze, że wiele monitorów ułatwia zarówno rozrywkę jak i pracę.

A czy Ty już korzystasz z takiego rozwiązania? Jeśli tak podziel się swoją opinią być może przekonasz tym samym innych do tego niecodziennego ale super wygodnego trybu pracy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *