cyfrowy alkomat

Alkohol stanowi stały element imprez, przyjęć, dyskotek, oraz festiwali. Niestety osoba pijąca, która nie posiada przy sobie alkomatu nie jest w stanie stwierdzić czy wypiła już zbyt dużo i nie może prowadzić, czy może pozwolić sobie na jeszcze jeden kieliszek. Już wkrótce może to jednak ulec zmianie. Wszystko dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu jakim jest cyfrowy tatuaż.

Metody kontroli

Kontrola poziomu alkoholu we krwi zwykle odbywa się za pomocą alkomatu. Trudno jednak spodziewać się, aby każdy pijący posiadał go w każdej sytuacji. Zdając sobie sprawę z tego faktu inżynierzy z US National Institute for Biomedical Imaging and Bioengineering opracowali nowe rozwiązanie, które jest w stanie określić poziom alkoholu we krwi na podstawie informacji zawartych w Twoim pocie.

Dzięki temu innowacyjnemu prototypowi sprawdzanie poziomu alkoholu we krwi może stać się o wiele prostsze, tym bardziej, że cyfrowy alkomat jest łatwy do ukrycia, estetyczny, i dodatkowo ma niewielkie rozmiary.

Sposób działania

Cyfrowy alkomat zaproponowany przez amerykańskich naukowców to tak naprawdę plaster bio-sensoryczny z bezprzewodowymi komponentami. Jeden z nich uwalnia substancję chemiczną, która stymuluje pocenie się skóry pod plastrem. Następnie, kolejny element tatuażu dokonuje detekcji zmian elektrycznej przewodniości skóry. Tak uzyskane informacje są analizowane i wysyłane na smartfon osoby posiadającej tatuaż.

Analiza trwa około 8 minut, co jest ogromnym postępem w porównaniu do dotychczasowych metod mierzenia poziomu alkoholu na podstawie informacji pochodzących z potu. Poprzednie technologie nie pozwalały na analizę w czasie rzeczywistym i zajmowały od 2 do 3 godzin. Ostatnim krokiem jest wyświetlenie dokładnych danych oraz ostrzeżenia jeśli w Twojej krwi jest więcej alkoholu niż dopuszczają to przepisy prawne Twojego kraju.

Na cyfrowy tatuaż trzeba jeszcze poczekać

Pomimo obiecującego charakteru należy pamiętać, że tatuaż pozwalający na mierzenie poziomu alkoholu we krwi jest wciąż w fazie prototypu. Nie wiadomo kiedy trafi do produkcji i zostanie skomercjalizowany. Trzeba mieć nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *