co wie o tobie facebook

Profil na Facebooku ma praktycznie każdy. Korzystając z niego codziennie przekazujesz firmie z Doliny Silikonowej masę informacji o swoich preferencjach, życiu, i nawykach. Najwyższy czas abyś dowiedział się co wie o Tobie Facebook i jak możesz te informacje ograniczyć.

Portal jedyny w swoim rodzaju

Facebook to portal społecznościowy, który pozwala na tworzenie profili, zapraszanie znajomych, czytanie, oglądanie, a także aktywną komunikację z innymi użytkownikami.

To wirtualne środowisko z pewnością zrewolucjonizowało komunikację międzyludzką czyniąc ją szybszą, wygodniejszą i łatwiejszą. Niestety wciąż wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że używając na co dzień Facebooka przekazuje multum danych o sobie i swoim życiu.

Co wie o Tobie Facebook?

Lista informacji, które zbiera o Tobie Facebook jest bardzo długa. Oto najbardziej istotne kategorie:

Informacje o sposobie korzystania z portalu – w tej kategorii znajdują się dane o tym z jakich urządzeń na niego wchodzisz (smartfon, komputery o różnych IP), jak dużo czasu na nim spędzasz, a także dane o częstości odwiedzania Facebooka.

Informacje o odwiedzanych stronach – na jakie linki znalezione na Facebooku klikałeś i jak dużo czasu spędziłeś na danej stronie. Co więcej, Facebook wie, co na takiej stronie dokładnie robiłeś (czytałeś, ściągałeś pliki, przeglądałeś kategorie).

Informacje o Twoich „polubieniach”wystarczy, że „polubisz” jakieś zdjęcie, opis, osobę, bądź status, a portal natychmiast wykorzysta te dane do budowania Twojego profilu i wydobywania nawet takich informacji, których nie chciałem ujawnić.

Udostępnione zdjęcia, opisy i statusyz chwilą, gdy je prześlesz do swoich znajomych lub opublikujesz na portalu, Facebook zyskuje nad nimi kontrolę i może je przekazać osobą trzecim.

Wiadomości, które odbierasz i wysyłasz – jak wyżej, a to dlatego, że Facebook nie szyfruje chatów na swoich serwerach.

Dane o Tobie – czyli to wszystko, co podasz przy zakładaniu profilu (adres, miejsce, pracy, stan cywilny) jak również informacje o Twoich znajomych pochodzące z książek adresowych. Te ostatnie amerykański portal wykorzystuje do tworzenia tzw. profili-ceni.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jak widać profil na Facebooku oznacza, że żegnasz się z dużą częścią prywatności przekazując portalowi informacje, które mogą być wykorzystane do wysyłania Ci sprofilowanych reklam oraz treści. Całkowita rezygnacja z tego wygodnego komunikatora wydaje się być zbyt drastycznym, choć z pewnością najskuteczniejszym krokiem.

Dlatego też lepiej wybrać pośrednie rozwiązania ochronne. Są wśród nich unikanie aplikacji mobilnej Facebooka (po, co dzielić się lokalizacją?), wchodzenie na interesujące strony nie prosto z portalu, a także ostrożne „lajkowanie” i publikowanie informacji (zadbaj o ustawienia prywatności). Warto również pomyśleć o szyfrowaniu chatów (tu przyda się wtyczka Crypto.cat) oraz umieszczaniu na portalu tylko minimum potrzebnych danych osobowych.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *