Zachowanie i naprawa sprzętu komputerowego po zalaniu napojem

Zdecydowana większość użytkowników komputerów wie jak powinny wyglądać podstawowe zasady BHP pracy przy komputerze. Prawidłowa odległość oczu od ekranu, właściwa wysokość biurka i krzesła, oraz zapewnienie wygodnego podparcia nadgarstków. Do tego dochodzi jeszcze jedna wytyczna – unikanie jedzenia i picia w bezpośredniej bliskości komputera, ekranu, klawiatury bądź całego laptopa.

Nasze doświadczenie pokazuje, że właśnie ta ostatnia wytyczna sprawia poważne problemy dużej liczbie osób. Picie kawy, herbaty bądź soku w czasie grania w gry, pisania artykułów, lub programowania stron i aplikacji jest bardzo wygodne i może być stosowane jako jedna z czynności relaksujących. Niestety niesie za sobą też poważne zagrożenia uszkodzenia czułego sprzętu komputerowego.

Wystarczy jeden niezamierzony ruch ręki lub uderzeniem biodrem w biurko, aby wypełniony płynem kubek się przewrócił, a jego zawartość wylała się na i do środka komputera. Co wtedy robić, aby nie dopuścić do powiększenia uszkodzeń i strat? Czy naprawa sprzętu komputerowego zalanego wodą jest w ogóle możliwa? A jeśli tak, czy będzie opłacalna? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Średnio kilka razy w miesiącu otrzymujemy wezwania do komputerów PC i laptopów, na które zostały wylane napoje. Podczas naszych interwencji mamy do czynienia z różnym zachowaniem właścicieli zalanych sprzętów. Jedni z nich postępują właściwie, zaś drudzy popełniają podstawowe błędy. Uzmysłowiło nam to, że istnieją sprzeczne informacje na temat właściwego zachowania po zalaniu sprzętu komputerowego. Najgorsze przypadki to te, w których dziecko podczas gry wylało na laptopa cały dzbanek soku. Czasami dzbanek jest zastępowany kuflem pełnym piwa. Takie przypadki sprawiają że zastanawiamy się wówczas, gdzie w tym czasie byli rodzice.

Przejdźmy jednak do istoty tematu, którym jest naprawa sprzętu komputerowego zalanego cieczą.

  1.  Po pierwsze, należy natychmiast wyłączyć komputer PC lub laptopa i wyjąć z niego baterię. Prąd elektryczny jest największym zagrożeniem dla zalanego sprzętu komputerowego. W celu awaryjnego wyłączenie komputera należy przytrzymać ok. 5 sekund przycisk ON/OFF – później odłączamy przewód zasilania od gniazdka elektrycznego. W przypadku laptopa konieczne jest wyjęcie baterii oraz odłączenie kabla zasilającego – jeśli był podłączony. Nawet jeśli laptop jest wyłączony, a bateria została w obudowie, to w dalszym ciągu elektronika pobiera niewielkie ilości prądu.
  2. Po drugie, trzeba pozostawić sprzęt komputerowy do całkowitego wyschnięcia. Nie można się spieszyć. Może to trwać nawet całą dobę, a nawet dłużej, w zależności od ilości wylanego płynu i jego rodzaju. Uruchomienie sprzętu komputerowego, który nie zdążył wyschnąć może spowodować poważne uszkodzenia wrażliwej elektroniki. Nawet niewielka zawartość wilgoci na stykach i układach scalonych powoduje zabójcze dla podzespołów zwarcia. W pierwszej kolejności ucierpi płyta główna, dyski, karty i dyski, oraz układ zasilania.
  3. Wielką pokusą dla nieostrożnych klientów jest przyspieszenie procesu schnięcia. O zgrozo, wielu z nich wpada na pomysł użycia suszarki do włosów. Jest to druga najgorsza rzecz (zaraz po włączeniu sprzętu przed całkowitym wyschnięciem), jaką można popełnić. Ciepłe powietrze w kontakcie z wilgocią i czułą elektroniką poszerzy uszkodzenia oraz spowoduje że woda dostanie się do zakamarków, do których wcześniej nie dotarła. W konsekwencji naprawa sprzętu komputerowego stanie się jeszcze trudniejsza i droższa. W razie konieczności przyspieszenia suszenia, sprzęt komputerowy owijamy w antystatyczny materiał – np. kołdry naturalne i odkładamy do dalszego schnięcia. Niewielki wzrost temperatury przyspieszy ten proces, ale nie zaszkodzi urządzeniu.
  4. W przypadku komputera stacjonarnego można pokusić się o zdjęcie obudowy (uwaga na plomby jeśli sprzęt objęty jest jeszcze gwarancją) i osuszenie gładką szmatką zamokniętych elementów. Zebranie nadmiaru wilgoci przyspieszy schnięcie.

Gdy po długim czasie mamy pewność że sprzęt komputerowy jest suchy, możemy sprawdzić czy działa. W tym celu umieszczamy baterię w laptopie lub podłączamy kabel zasilania do prądu. Włączamy przycisk zasilania i czekamy. W tym miejscu możliwe są 3 scenariusze.

  •  Komputer się uruchomił i wszystko w nim działa. Gratulacje! Tym razem Ci się udało 🙂
  • Komputer się uruchomił, ale wyświetliły się błędy konfiguracji i nie działają niektóre elementy. Przykro nam, ale konieczna będzie interwencja serwisu.
  • Komputer nie wykazuje żadnych oznak działania i wielokrotnie nie daje się uruchomić. To oczywiście nie jest dobry znak, świadczący zazwyczaj o poważniejszej usterce. Wizyta w serwisie będzie nieodzowna.

Jednym z najczęstszych objawów, że laptop został uszkodzony w wyniku zalania, jest to że niektóre klawisze nie będą działać. Aby się o tym przekonać, należy otworzyć dowolny edytor tekstowy i użyć każdego klawisza wpisując znak. Nie wolno zapomnieć użyć klawisza SHIFT, ALT i CTRL (w konfiguracji z C lub V).

Jeżeli przydarzył się Wam scenariusz nr 2 lub 3, konsekwencje mogą być różne. Od niewielkich, takich jak wymiana klawisza na nowy, aż po rzeczywistą usterką płyty głównej. Samodzielne zdiagnozowanie miejsca awarii, bez użycia profesjonalnych narzędzi i mierników jest niemożliwe.

Uszkodzenie płyty głównej jest rzeczą, której nie życzymy nikomu. Nie należy być jednak 100% pesymistą. Zawsze jest szansa na to, że uszkodzony będzie tylko jeden z kondensatorów, którego wymiana nie powinna sprawić serwisantowi większych trudności. Podobnie jest z innymi elementami. Te, których nie uda się uratować, zawsze będą mogły być zastąpione nowymi, po oszacowaniu kosztów i opłacalności takiego zabiegu.

Większość ewentualnych problemów wynikających z zalania powinna pokazać się w pierwszym dniu użytkowania komputera. Jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne błędy i komunikaty, można być raczej spokojnym o przyszłość sprzętu. W tym okresie używania komputera, należy zwrócić uwagę na to jak szybko działa i czy nie wolniej jak dawniej.

Mam nadzieję, że nie czytasz tego artykułu w konsekwencji rozlania płynu na klawiaturę laptopa. Jeśli jednak tak jest, to powyższe wskazówki pomogą Ci zmniejszyć ewentualne uszkodzenia, dzięki czemu naprawa sprzętu komputerowego w naszym serwisie będzie szybsza.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *