Wymiana dysku twardego w laptopie

Jeśli Twój laptop liczy sobie już kilka lat, a do przechowywania danych wykorzystujesz tradycyjny dysk twardy, to w pewnym momencie mogą pojawić się z nim problemy. Na szczęście nie oznacza to, że sam laptop staje się bezużyteczny. Problem można bowiem łatwo rozwiązać.

Typowe problemy

Najczęstszą oznaką kłopotów z dyskiem jest znaczne spowolnienie pracy różnych programów. Uruchamianie systemu trwa znacznie dłużej niż zwykle i nawet otwieranie kolejnych folderów wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Częste zawieszanie się systemu operacyjnego, „blue screeny” to normalna rzecz przy różnego rodzaju uszkodzeniach dysku twardego. Innym problemem może być problem z odczytem danych.

W rzeczywistości jednak największym zarzutem w stosunku do starego dysku jest jego zbyt mała pojemność. We wszystkich tych przypadkach rozwiązaniem może być wymiana dysku w laptopie.

Jaki dysk wybrać?

Najważniejszą kwestią jest konstrukcja i możliwości laptopa. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić w instrukcji notebooka, jaką maksymalną pojemność dysku twardego jest on w stanie obsłużyć. Kolejna sprawa to parametry samego dysku. W laptopach wykorzystywane są najczęściej 2,5 calowe dyski SATA II, a czasami także SATA III. Interfejs trzeciej generacji jest znacznie szybszy, jednak jeśli Twój laptop wcześniej posiadał jego wolniejsza generację, to nie warto go kupować. Poza wyższą ceną, po prostu nie będziesz mógł wykorzystać jego możliwości, które są ograniczone do przepustowości SATA II.

Jeszcze inną możliwością są dyski SSD, które również współpracują z interfejsem SATA II i bez problemu możesz je wykorzystać w swoim laptopie. Posiadają one jednak swoje wady i zalety, nad którymi musisz się poważnie zastanowić.

Wymontowanie starego dysku

Wymiana podzespołów w laptopie nie należy do łatwych, a czasami jest wręcz niemożliwa. Na szczęście w przypadku dysku jest zupełnie inaczej. Wymontowanie starego dysku zazwyczaj nie wymaga rozkręcania całej obudowy, a jedynie odpowiedniej plastikowej osłony. Wymiana dysku w laptopie powinna być jednak przeprowadzona ostrożnie. Jeśli boisz się, że możesz coś uszkodzić, lepiej nie ryzykuj. Skontaktuj się ze mną, a chętnie pomogę.

Przygotowanie dysku do pracy

Znacznie bardziej skomplikowane będzie przygotowanie dysku do pracy. Istotna będzie instalacja systemu operacyjnego. O ile nie posiadasz odpowiedniej płyty instalacyjnej dołączonej do laptopa, możliwe powinno być wykorzystanie systemu znajdującego się na starym dysku. Chętnie pomogę Ci to zrobić. Mogę zająć się również wydzieleniem partycji i pełnym przygotowaniem dysku do użycia.

Stary dysk

Jeśli Twój stary dysk nie jest zniszczony, a wymieniłeś do na nowy tylko z powodu małej pojemności to możesz go dobrze i praktycznie wykorzystać. Wystarczy zakup odpowiedniej obudowy, która pozwoli Ci zmienić go w dysk zewnętrzny. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, również pozostaję do Twojej dyspozycji.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *