Jak dobrać zasilacz do laptopa

Laptopy z nawet najbardziej wytrzymałymi bateriami wymagają regularnego podłączania do gniazda zasilania. Z tego też powodu, zaraz obok baterii, drugim najważniejszym elementem odpowiedzialnym za działanie całego sprzętu jest zasilacz do laptopa. Niestety nie jest to urządzenie niezniszczalne, a wręcz przeciwnie, często lubi Cię zawodzić. Dlatego też powinieneś wiedzieć co zrobić, aby odpowiednio dobrać nowy zasilacz.

Powód wymiany zasilacza

Zazwyczaj głównym powodem wymuszającym zakup nowego zasilacza jest usterka poprzedniego. Zdarzają się też sytuacje kiedy zasilacz ginie lub po prostu przyda Ci się kolejny, wykorzystywany w innym miejscu. Na rynku możesz znaleźć również zasilacze samochodowe, co stanowi kolejny dobry powód do jego zakupu.

Oryginał, zamiennik czy uniwersalny?

Każdy producent laptopów posiada w ofercie zasilacze dedykowane określonym modelom. Oryginalny zasilacz do laptopa zawsze będzie rozwiązaniem najlepszym w stosunku do zamienników i zasilaczy uniwersalnych. W przypadku tych drugich, zwłaszcza bardzo tanich, a tym samych słabych jakościowo zasilaczy możesz spowodować poważne uszkodzenia, które będą się wiązały z kosztownymi naprawami. Oczywiście zasilacze uniwersalne i zamienniki zawsze będą tańsze od oryginału, jednak z pewnością nie są dobrym pomysłem na dłuższą skalę. Z powodu wykonania ich z gorszych materiałów, mogą prowadzić do uszkodzenia gniazd zasilania, czy nawet całej płyty głównej. W takim przypadku nie masz co liczyć na gwarancję, ponieważ autoryzowany serwis z pewnością jej nie uzna.

Parametry zasilacza

Drugą najważniejszą kwestią, której z pewnością będziesz musiał dopilnować kupując zasilacz do laptopa, będą jego parametry. Jeśli posiadasz stary zasilacz, znajdziesz na nim odpowiednią informację. Może się jednak zdarzyć, że płytka znamionowa jest przetarta i nieczytelna. Podobnie może być z samym laptopem, który na obudowie również powinien posiadać odpowiednią adnotację. W sytuacji gdy nie potrafisz odczytać parametrów zasilacza, skontaktuj się ze mną, a wskażę Ci odpowiednie rozwiązanie i pomogę dopasować zasilacz do Twojego sprzętu.

Błędy w doborze zasilacza

Najczęściej popełnianymi błędami jest właśnie błędne odczytywanie parametrów lub całkowite ich ignorowanie. Różnica w napięciu lub natężeniu prądu może mieć katastrofalny skutek. Zanim kupisz dany zasilacz powinieneś też upewnić się, że kształt i wielkość wtyku odpowiadają Twojemu laptopowi. Gniazda zasilania różnią się miedzy sobą, w zależności od producenta całego laptopa.

Specjalne wymagania

Na rynku znajdziesz zasilacze, które posiadają wspomniane już wcześniej samochodowe złącze, umożliwiające ładowanie podczas podróży. Producenci zasilaczy tworzą też inne rozwiązania, oferując miedzy innymi zestawy wtyczek charakterystyczne dla różnych państw.

Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż warto mieć to na uwadze. Znalezienie odpowiedniego zasilacza już na miejscu może być problemem. Tym bardziej podejmowanie tam pochopnych decyzji może zaszkodzić całemu naszemu sprzętowi.

Jeśli z jakiegoś powodu musisz kupić nowy zasilacz do laptopa i nie chcesz, aby ta zakup okazał się nietrafiony, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci dobrać zasilacz do potrzeb Twojego  notebooka, abyś mógł bezawaryjnie przez długi czas korzystać ze swojego sprzętu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *