Czy warto aktualizować system do windows 10

Jeśli jesteś posiadaczem którejś z wersji systemu Windows, to na pewno zauważyłeś, że od dłuższego czasu Microsoft proponuje Ci darmową aktualizację. Czy warto aktualizować system do windows 10? Sprawdź plusy i minusy nowej odsłony dobrze znanych „okienek” po to, aby podjąć właściwą decyzję.
 

Za

Wybór Windows 10 to krok, który zapewni większe bezpieczeństwo Twojemu komputerowi. System dysponuje nie tylko zaktualizowanymi rozwiązaniami, ale również wzbogaca je o dodatkowe opcje takie jak zabezpieczenia biometryczne czy ochrona jądra systemu przed złośliwym oprogramowaniem.

Windows 10 to nowe menu start, które łączy w sobie najlepsze elementy interfejsów wersji 7 i 8. Dzięki umieszczeniu odnośników do najczęściej używanych aplikacji z lewej strony i charakterystycznych dla Windows 8 kafelków z prawej strony, nowe menu imponuje funkcjonalnością i intuicyjnością. Na wygodę korzystania z nowego systemu wpłynie także wprowadzenie znanej z OS X i Linuksa funkcji wirtualnych pulpitów. Ta opcja sprawia, że będziesz mógł wygodnie operować różnymi aplikacjami w tym samym czasie.

Nowy system zagwarantuje Ci także szybsze działanie. Jest to odczuwalne zwłaszcza gdy przesiadasz się na „dziesiątkę” z Windowsa 7. Szybsze działanie dotyczy w szczególności włączania komputera – do Twojej dyspozycji jest teraz nowa funkcja fast boot, czyli szybkie uruchamianie.

O lepsze działanie gier zatroszczy się z kolei nowa wersja biblioteki DirectX z numerem 12. Jeśli jesteś miłośnikiem gier to otworzy ona przed Tobą świat nowych produkcji i zbliży Twój komputer do tego, co oferuje konsola Xbox.

Przeciw

Windows 10 zapewni Ci większą szybkość i bezpieczeństwo. Niestety kosztem tych nowych możliwości ucierpi Twoja prywatność. Decydując się na nową wersję „okienek” musisz zaakceptować, że Microsoft zbierze dane o tym jakich programów używasz, co robisz na komputerze i jakie strony ładujesz.

Co więcej, twórca systemu zastrzega sobie prawo do wykorzystywania danych na własny użytek i na użytek osób trzecich. Krótko mówiąc, nowa wersja Windowsa, to sposób na zebranie większej ilości danych o Tobie.

Przeciwko aktualizacji systemu przemawiają także potencjalne błędy i niedociągnięcia. Jak pokazuje przykład poprzednich wersji Windowsa możesz ich uniknąć. Zamiast decydować się na instalację systemu już teraz zaczekaj aż pojawi się pierwszy zestaw poprawek Service Pack. Ostateczną decyzję możesz podjąć dopiero wtedy.

Aktualizować czy nieaktualizować? – oto jest pytanie

Na pytanie czy warto aktualizować system do windows 10 nie ma prostej odpowiedzi. Z jednej strony, nowy system zapewni Ci większą szybkość, kompatybilność z najnowszymi rozwiązaniami, lepsze efekty oraz wyższe bezpieczeństwo. Z drugiej strony, nowa wersja oznacza ryzyko potencjalnych błędów oraz mniejszą ochronę Twojej prywatności.

Dodatkowym czynnikiem, który może zniechęcić Ci do instalacji nowego Windowsa są Twoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zadowolenie z obecnie używanej wersji systemu. Jeśli aktualna wersja „okienek” (XP, Vista, 7 lub 8) w pełni spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby, to zmienianie systemu „na siłę” wydaje się być bez sensu.

Podsumowując, Microsoft wciąż daje Ci możliwość darmowego zdobycia licencji na nowego Windowsa. Zanim podejmiesz jednak decyzję o aktualizacji warto dobrze ją przemyśleć. Plusów i minusów jest całkiem dużo.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *