laptop czy tablet

Na rynku czeka na Ciebie wiele świetnych urządzeń mobilnych. Prym wiodą w szczególności tablety oraz laptopy. W jaki sposób jednak zdecydować, które urządzenie będzie najlepsze. Jeśli zadajesz sobie pytanie „laptop czy tablet?” to weź pod uwagę następujące kwestie.
 

Podstawowe funkcje czy wysoka wydajność?

Wybierając między tabletem a laptopem warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy szukasz urządzenia o świetnej wydajności czy może sprzętu z podstawowymi funkcjami. Jeśli zależy Ci na graniu w najnowsze gry, wielozadaniowości czy zaawansowanej edycji multimediów, to jedynym sensownym rozwiązaniem jest laptop z wyższej półki.

 Tablety poradzą sobie z podstawowymi wymaganiami (przeglądanie stron, niewymagające aplikacje), ale w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań nie dotrzymują kroku laptopom. Powód? Tworzy się je z myślą o innych potrzebach.

Aplikacje czy przeglądanie stron www?

Wybór laptop czy tablet to także jasne sprecyzowanie na czym Ci bardziej zależy. Jeśli są to aplikacje to dużo lepiej zrobisz kupując tablet. Te urządzenia są wprost stworzone do korzystania z takich programów. W przypadku codziennego przeglądania witryn w sieci dużo lepiej wypadają jednak laptopy. Dlaczego? Są lepiej przystosowane do wyświetlania każdej nie tylko dostosowanej strony www, co pozwala na bezpieczne robienie zakupów lub wygodne przeglądanie wiadomości.

Wielkość monitora czy wygoda?

Choć na rynku na pewno znajdziesz tablety o ponadprzeciętnie dużych ekranach i mniejsze laptopy (czytaj netbooki), to i tak większość najlepszych oferowanych urządzeń w dwóch kategoriach różni się rozmiarami ekranu. Wielkość monitora w klasycznym tablecie waha się od 7 do 11 cali. Laptopy mieszczą się zaś w granicach 12-16 cali. Wybór laptopa zapewni Ci więc większy obraz, co bardzo przydaje się w pracy.

Z drugiej jednak strony laptopy wypadają o wiele gorzej jeśli chodzi o wygodę. Średnio 3 razy cięższe i o wiele większe sprawiają, że przewożenie ich, noszenie oraz korzystanie z nich w podróży jest mniej wygodne niż w przypadku tabletów.

Jakość obrazu czy precyzyjna kontrola?

Ostatnia kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę. Jeśli zależy Ci na świetnym kontraście kolorów i zdrowiu Twoich oczu, to dużo lepiej zrobisz wybierając tablet. Choć posiada on statystycznie mniejszy ekran to przebija większość modeli laptopów jeśli chodzi o jakość obrazu. Aktualnie 260 pikseli na cal to standard na rynku. W przypadku laptopów średnia wynosi mniej niż 200 pikseli.

Wybierając tablet musisz się jednak pogodzić, że nie będziesz miał tak precyzyjnej kontroli jak na laptopie. Praca w arkuszu kalkulacyjnym, edycja tekstów, nawigacja w systemie czy obsługa programów – te wszystkie czynności wciąż szybciej i łatwiej wykonasz za pomocą klasycznej klawiatury i myszki.

Najlepsze rozwiązanie

Wybranie między laptopem a tabletem będzie na pewno łatwiejsze jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe kwestie. Musisz jednak pamiętać, że rynek cały czas się zmienia i co roku pojawiają się na nim nowe i bardziej wydajne oraz wygodne tablety i laptopy. Mimo tych zmian prawdą wciąż pozostaje stwierdzenie, że laptop jest lepszy do intensywnej pracy, a tablet do mniej wymagających czynności.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *