Urządzenie wielofunkcyjne do domowych zastosowań

Jednym częściej, innym rzadziej zdarza się drukować różnego rodzaju dokumenty, kserować fragmenty książek, czasopism, czy skanować zdjęcia. Do tego celu idealnie nadają się urządzenia wielofunkcyjne. Problem polega jednak na tym, że olbrzymia oferta tego typu urządzeń potrafi zamieszać w głowie i znacznie utrudnić podjęcie decyzji.

Wydajność

Najważniejszą kwestią w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych jest stosunek ceny tuszy do ilości wydrukowanych dokumentów. Prawdopodobnie będzie to pierwsza sprawa, którą się zainteresujesz, dlatego też warto skupić się na cenach urządzeń, ale też osobnych zestawów tuszy, tonerów i innych rozwiązań stosowanych przez producentów. Często zdarza się, że tani sprzęt oznacza drogie materiały eksploatacyjne i odwrotnie. Tutaj z kolei znaczenie będzie miała częstotliwość korzystania z drukarki. Czasami warto zainwestować w droższy sprzęt, innym razem niekoniecznie.

Natomiast zawsze warto przed zakupem zdobyć wiedzę o możliwościach danego urządzenia. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że dane przekazywane przez producentów lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Laser, czy atrament

To odwieczne pytanie, na które zazwyczaj odpowiadamy – laser. W niektórych przypadkach rzeczywiście góruje on nad atramentem, w innym jednak okazuje się zupełnie niepraktyczny. W przypadku drukarek laserowych materiały eksploatacyjne potrafią przyprawić o zawrót głowy, a ich możliwości są znacznie ograniczone, choćby w kwestii kolorów i jakości wydruku. Za to szybkość wydruku i ilość stron wydrukowanych na jednym zestawie materiałów eksploatacyjnych może robić ogromne wrażenie.

Atrament z kolei, w zależności od danego sprzętu, pozwala osiągnąć naprawdę zaskakująco dobrej jakości wydruk. Jeśli więc kochasz na przykład fotografię, to może to być decydujący czynnik. Drukarki atramentowe mogą jednak dość szybko pożerać tusz, a to z kolei wymaga jego częstego uzupełniania.

Skaner

Pozostaje on niezwykle ważną częścią urządzenia wielofunkcyjnego i warto zwrócić uwagę na jego parametry. Rozdzielczość, czy nawet obszar skanowania będą miały kluczowe znaczenie dla jakości zdjęć, czy samych dokumentów. Oczywiście bez względu na to czy wybierzemy urządzenie wielofunkcyjne kolorowe czy czarno-białe skanować można w obu przypadkach również na kolorowo.

Materiały eksploatacyjne

To bardzo ważna kwestia dla wszystkich użytkowników. Każdy z producentów oferuje swoje rozwiązania w postaci buteleczek z tuszami, kartridżów, tonerów i innych. Oryginalne tusze są jednak często drogie, nierzadko przekraczające ceną samego urządzenia wielofunkcyjnego. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinieneś się więc dowiedzieć, czy w danym sprzęcie istnieje możliwość stosowania zamienników, jaka jest ich wydajność i jakość wydruków.

Dodatkowe możliwości

Nowe urządzenia wielofunkcyjne mogą oferować bardzo rozbudowane możliwości. Jeśli posiadasz router wi-fi, z pewnością przyda Ci się możliwość bezprzewodowego drukowania dokumentów, czy też wykonywanie operacji bezpośrednie ze smartfona lub tabletu. Dlatego jeśli chcesz drukować bezprzewodowo warto aby Twoje urządzenie wielofunkcyjne było wyposażone w interfejs Wi-Fi.

W wielu przypadkach tego typu sprzęt obsługuje dane z wielu nośników. W takich właśnie urządzeniach poza komputerem, możemy skorzystać z kart pamięci, czy pendrive’ów. Co więcej, możliwe jest również ich odczytywanie bezpośrednio na ekranie wbudowanym w urządzenie wielofunkcyjne.

Jeszcze inną opcją jest wydruk dwustronny tzw. duplex, czy też tworzenie nadruków na płyty CD i DVD.

Jak widzisz wybór urządzenia wielofunkcyjnego to nie małe wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników i określić swoje potrzeby. Jeśli masz problem z wyborem, chętnie nakieruję Cię na najlepsze rozwiązania i postaram się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *