Jaki dysk zewnętrzny wybrać

Każdy posiadacz komputera w pewnym momencie spotyka się z problemem zbytniego zapełnienia dysku. Jeśli Ciebie również dotknął ten problem lub przewidujesz, że może tak być w przyszłości, warto pomyśleć o zakupie dysku zewnętrznego.

2,5”, czy 3,5”

Największe znaczenie podczas wyboru dysku zewnętrznego ma jego rozmiar i to powinna być pierwsza decyzja, którą podejmiemy. Dysk 2,5” poza tym, że jest mniejszy, a co za tym idzie, bardziej mobilny, posiada też swoje ograniczenia związane miedzy innymi z pojemności, prędkością transferu danych, czy rodzajem zasilania. Wersja 3,5” daje większe możliwości jeśli chodzi o pojemność, jednak z pewnością jest mniej poręczna. Często tego typu dyski wymagają wykorzystania zasilacza, co wiąże się z koniecznością przebywania w pobliżu źródła prądu, a tym samy większej ilości kabli. Różnica zauważalna jest także w cenie obu rodzajów urządzeń.

HDD, czy SSD

Kolejna kwestia dotyczy wyboru między dyskiem SSD, a HDD. Tradycyjne dyski magnetyczne (HDD) z pewnością posiadają liczne ograniczenia, związane choćby z prędkością przesyłania danych, czy ich odtwarzania, jednak oferują wysokie pojemności i przede wszystkim korzystne ceny. Dysk zewnętrzny typu SSD to jednak ogromna prędkość, a także znaczna różnica w trwałości. Problem na dzień dzisiejszy póki co jest jednak cena, a także ograniczona pojemność.

Interfejs

Dysk twardy może być podłączany do komputera za pośrednictwem różnych portów. Najpopularniejszym ciągle rozwiązaniem jest interfejs USB 2.0, jednak coraz częściej możemy spotkać też wersję USB 3.0. Inne rodzaje wykorzystywanych interfejsów to FireWire (IEEE1394) i eSATA, czy też Thunderbolt, który jednak spotkamy tylko w urządzeniach Apple i kilku innych laptopach. To też pokazuje, że zanim podejmiesz decyzję, powinieneś sprawdzić, na co może pozwolić Ci Twój komputer.

Pojemność i prędkość

To dwie kwestie, które często nie idą w parze, dlatego musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze. Nawet jeśli wybierzesz pojemność, to największe dyski HDD 3,5” również mogą różnić się miedzy sobą prędkością odczytu danych, która jest związana choćby z rodzajem zasilania i interfejsem z jakiego korzysta dysk.

Bezpieczeństwo

Często dysk zewnętrzny służy do przechowywania poufnych danych  lub plików o szczególnym znaczeniu. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, jakie będzie w stanie zapewnić Ci zakupiony dysk. Trwałość dysków HDD jest niższa od dysków SSD, jednak nie oznacza to, że będą one działały tylko przez krótki okres czasu. Mimo wszystko warto sprawdzić jak długi okres gwarancji oferuje producent, a także to, jakie technologie wykorzystuje.  Czujnik spadania, czy szyfrowanie danych z pewnością okażą się przydatna opcją. W przypadku tego drugiego rozwiązania istotny jest także standard szyfrowania danych.

Alternatywy

Innym rozwiązaniem może być zakup dysku sieciowego, który będzie komunikował się z komputerem lub całą siecią za pośrednictwem złącza Ethernet lub bezprzewodowo, wykorzystując Wi-Fi.

Jeszcze inny pomysł to samodzielne złożenie dysku zewnętrznego. Na rynku można znaleźć odpowiednie obudowy, które pozwalają wykorzystać dyski wewnętrzne i przemianować je w zewnętrzne nośniki danych.

Jak widzisz kwestia wyboru dysku zewnętrznego jest dość skomplikowana i powinieneś ja dobrze przemyśleć. Jeśli masz jednak jakiś problem, skontaktuj się ze mną, a chętnie doradzę i postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *