jak połączyć komputer z telewizorem

Zazwyczaj tradycyjny monitor wystarcza do normalnej obsługi komputera. Czasami jednak przydaje się wyświetlacz o większej rozdzielczości. Jeśli masz taką potrzebę, to wcale nie musisz kupować większego monitora. Wystarczy, że podłączysz swój komputer do telewizora. Sprawdź jak to zrobić najłatwiej.

Złącze HDMI

Jeśli szukasz najprostszego sposobu jak połączyć komputer z telewizorem, to wyjściem jest złącze HDMI. Jest to z pewnością najpopularniejszy obecnie standard połączenia występujący w przeważającej większości telewizorów i komputerów. Uruchomienie połączenia jest w tym przypadku bardzo proste.

Wystarczy Ci kabel HDMI oraz ustawienie komputera w takiej odległości od telewizora, żeby starczyło Ci kabla. Połączenie tego typu jest odporne na zakłócenia i nie wymaga wielu konfiguracji. Po podłączeniu kabla HDMI do telewizora musisz tylko wybrać w telewizorze jako źródło sygnału „wejście HDMI”.

Kabel HDMI oprócz wizji pozwala również na przesyłanie fonii. Wyżej opisana procedura powinna sprawić, że dźwięki filmu odpalonego na Twoim komputerze będą dobywać się z głośników telewizora. Jeśli tak się nie dzieje powinieneś zmienić ustawienia Windows.

W kontekście złącza HDMI warto również pamiętać, że odtwarzanie obrazu w pełnej rozdzielczości wymaga odpowiedniości między komputerem a telewizorem. Jeśli masz telewizor 4K/Ultra HD, to Twój komputer musi mieć minimum port HDMI 1.4a. W innym przypadku nie uzyskasz maksymalnej rozdzielczości telewizora. Zanim więc zdecydujesz się na podłączenie, dobrze jest zapoznać się ze specyfikacją sprzętu, który posiadasz.

Inne złącza wizyjne

Komputer z telewizorem możesz połączyć również za pomocą innych złączy. Wśród nich są DisplayPort, DVI oraz VGA. Pierwszy port pozwala na uzyskanie jakości podobnej do HDMI. Niestety takie rozwiązanie ma jedną poważną wadę: bardzo trudno znaleźć telewizor z tym wejściem.

Jeśli chodzi od złącza DVI i VGA, to są to rozwiązania wciąż występujące w dużej liczbie telewizorów, ale nie oferujące takiej rozdzielczości jak HDMI oraz DisplayPort. Najstarsze jest VGA, które jest wyłącznie analogowe. Podłączenie komputera do telewizora w ten sposób pozwoli Ci uzyskać obraz o rozdzielczości maksymalnie 1600×1200 pikseli. Jeśli masz do wyboru VGA i DVI, to lepiej zrobisz wybierając tę drugą opcję. Złącze DVI jest cyfrowe przez co zapewni Ci rozdzielczość Full HD oraz ogólnie lepszą jakość.

Kwestia tego jak połączyć komputer z telewizorem sprowadza się do posiadania kabli z odpowiednimi wejściami. Najłatwiej połączyć dwa urządzenia kablem HDMI. Jeśli go nie masz, to możesz pozostać na DVI. Cała operacja nie zajmie Ci dużo czasu, a efekt będzie znakomity i wreszcie będziesz mógł obejrzeć ulubiony film na porządnym ekranie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *