eletryczny rower

Moda na rowery elektryczne pojawiała się stosunkowo niedawno. Jednak trend ten, szybko podbił serca wielu ludzi. Dzisiaj na całym świecie wykorzystuje się tego typu modyfikacje, które zamieniają zwykłe jednoślady w superszybkie pojazdy.

Rowery elektryczne wyglądają z pozoru, jak zwyczajny bicykl. Różnica tkwi w wyposażeniu dodatkowym. Rowery napędzane elektrycznością składają się ze zmodyfikowanych lub zwyczajnych ram rowerowych, kierownicy, świateł i pedałów, ale dodatkowo wspomagane są silnikiem elektrycznym, zazwyczaj znajdującym się z tyłu roweru.

Napęd ten pozwala kierującemu do zwiększenia mocy, a  tym samym uzyskiwania dużych prędkości, bez zaangażowania jakiejkolwiek siły fizycznej. Aby korzystać z roweru elektrycznego musisz zawsze naładować akumulator.

Korzyści płynące z posiadania rowerów elektrycznych są bardzo duże. Należy do nich m.in.:

1.Brak obowiązku posiadania prawa jazdy lub ubezpieczenia OC i NNW,

2.Przystosowanie do jazdy po chodnikach i alejkach w parku,

3.Dbałość o środowisko – pojazdy te są dużo bardziej ekologiczne niż samochody i skutery zasilane gazem,

4.Mniejsze koszty spalania i eksploatacji niż w przypadku pojazdów zasilanych gazem, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, przy użyciu energii elektrycznej, w porównaniu z benzyną lub innymi źródłami energii,

5.Bezpieczeństwo użytkowania. Z racji tego, że mają one dużo mniejszą moc, nie są dopuszczone do ruchu na autostradach lub trasach szybkiego ruchu.

6.Wygoda w parkowaniu.

7.Łatwiejsze poruszanie się po nieprzejezdnych lub bardzo zatłoczonych aglomeracjach miejskich.

8.Dowolność metod transportowania – można je przewozić w środkach komunikacji masowej- np. tramwaj, autobus, mikrobus.

9.Opcja dla osób z problemami natury fizycznej. To idealny pojazd dla osób z nadwagą, o słabej kondycji i wydolności. Napęd ogranicza użycie siły fizycznej do minimum.

Jeśli chodzi o minusy posiadania roweru elektrycznego, to są one dość spore, szczególnie na terenie IV RP. Niestety w Polsce w dalszym ciągu nie posiadamy jasnych i klarownych przepisów, które stanowią o zasadach poruszania się i wykorzystywania rowerów elektrycznych w przestrzeni publicznej.

Nie wiadomo, czy taki rower można i trzeba ubezpieczyć z OC i NNW. Nie rozwiązano kwestii rejestrowania takiego pojazdu. Kolejna kwestia, to wypadek (czyli uszczerbek na zdrowiu kierującego) i szkody wywołane przez jazdę tego typu rowerem.

Czy będą uwzględniane w ubezpieczeniu na życie i OC cywilnym? Na razie, trudno cokolwiek na ten temat powiedzieć. Ponadto wiele domorosłych mechaników zaczyna w domowym zaciszu dokonywać samodzielnych przeróbek tradycyjnych rowerów na elektryczne, co grozi poważnymi konsekwencjami, łącznie z utratą zdrowia czy życia.

Wielu młodych ludzi traktuje rower elektryczny, jako motor lub skuter. Rozpędza się do niebotycznych prędkości lub demontuje zabezpieczenia na silniku. Grozi to poważnym wypadkiem, gdyż taki rower może pędzić nawet 120 km/h. Upadek przy takiej prędkości grozi śmiercią.

Rower elektryczny może także stwarzać zagrożenie w ruchu ulicznym, ponieważ przy dużych prędkościach, jest niewidoczny dla innych uczestników – kierujących pojazdami mechanicznymi i przechodniów. Rower ten, nie nadaje się także dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Nieumiejętne uruchomienie roweru elektrycznego powoduje jego wysuniecie spod ciała i samoistną, niekontrolowaną jazdę, dlatego też, podczas startu,  należy zawsze trzymać kierownicę oraz mocno usadowić swe ciało na siodełku.

Jedno jest pewne, nie jest to pojazd dla osób nieodpowiedzialnych i młodocianych.
W niepowołanych rękach może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *