koniec flasha

Technologia Flash Player jest obecna w Internecie od niepamiętnych czasów. Wszystko wskazuje jednak, że już wkrótce odejdzie ona do lamusa, a wieszczony przez wielu, np. Steve Jobsa, koniec flash playera stanie się faktem.

Czym jest (był) Flash?

Adobe Flash Player, dawniej znany jako Macromedia Flash Player, to wtyczka multimedialna do przeglądarek internetowych a także odtwarzacz multimedialny, którego twórcą jest firma Macromedia. Pierwsza edycja wtyczki wyszła w czasach dla Internetu prehistorycznych, czyli w 1996 roku. Następnie rozwojem i dystrybucją technologii zajęła się firma Adobe Systems.

Flash to darmowa wtyczka, która jest wykorzystywana do tworzenia gier, animacji, a także interfejsów użytkownika umieszczanych na stronach internetowych. Cieszy(ła) się ona dużą popularnością zarówno przy rozwiązaniach internetowych jak i mobilnych.

Koniec Flasha

Ostatnie decyzje twórców takich przeglądarek jak Firefox i Chrome wskazują jednak na to, że ta popularna i znana wtyczka przestanie mieć takie znaczenie. Mozilla, czyli twórca przeglądarki Firefox zablokował jej działanie już w 2015 roku. Z kolei Google podjął decyzję, że jego Chrome 53 zacznie blokować elementy Flasha już od września 2016 roku. Grudniowa wersja Chrome’a (55) będzie zaś uruchamiać tylko elementy wykorzystujące technologię HTML 5.

Bliski koniec flash playera wróży także fakt, że Google zrezygnował z tej wtyczki w przypadku największego portalu multimedialnego na świecie, czyli Youtube. Co więcej, kalifornijski gigant od jakiegoś czasu nie pozwala na ładowanie reklam DoubleClick i AdWords zrobionych w tej technologii.

Przyczyny końca

Dlaczego Flash stał się technologią niepożądaną? Przyczyn jest kilka. Główne z nich to jednak problemy z bezpieczeństwem i spowalnianie działania stron i urządzeń. Kwestie bezpieczeństwa najlepiej ilustruje afera Hacking Team, w której wyszło na jaw, że Flash jest tak dziurawy, iż można go swobodnie spenetrować i nielegalnie wykorzystywać zdobyte w ten sposób dane.

Co się tyczy spowalniania działania urządzeń i stron, to na pewno doświadczyłeś tego, że strona z Flash Playerem ładuje się zdecydowanie dłużej i znacznie bardziej obciąża system.

Te i parę innych powodów (problemy z wydajnością i otwartością) sprawiają, że koniec flasha nadchodzi wielkimi krokami. Miejsce tej zasłużonej wtyczki multimedialnej najpewniej zastąpi nowy standard HTML 5.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *