kamera samochodowa

Jedynym wyposażeniem Twojego samochodu nie musi być wcale radio i GPS. Oprócz tego możesz w nim zamontować rejestrator samochodowy.

Czym się sugerować przy kupnie rejestratora?

Rejestrator zwany również kamerą samochodową to urządzenie, które ma za zadanie nagrywać obraz trasy w trakcie jazdy. Przy wyborze takiego sprzętu powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Lista jest całkiem długa, ale pomoże Ci wybrać najlepszy model.

Rozdzielczość nagrywanego obrazu i kąt nagrywania – im wyższa, tym lepiej, bo obraz będzie lepszej jakości, co pozwoli dostrzec każdy szczegół. Pamiętaj jednak, że lepsza jakość obrazu to większa waga plików. Aby kamera dobrze spełniała swoje zadanie powinna także posiadać szeroki kąt widzenia obejmujący co najmniej dwa pasy jezdni.

Sposób zasilania – droższa kamera samochodowa jest zwykle wyposażona we własny akumulator. Tańszy sprzęt jest zaś całkowicie uzależniony od gniazdka zapalniczki w Twoim aucie.

Pojemność – jeśli zależy Ci na nagrywaniu dużej liczby filmów na trasie, to sprawdź na wstępie jakim dyskiem wewnętrznym dysponuje rejestrator samochodowy, albo czy posiada możliwość włożenia zewnętrznej karty SD.

Wyświetlacz – dobrze aby kamera posiadała niewielkiej wielkości wyświetlacz (2-3 cale). Przyda się po to, abyś mógł wprowadzić zmiany w ustawieniach. Większy ekran nie jest potrzebny, bo kamera nie służy przecież do oglądania trasy w trakcie jazdy.

Funkcje dodatkowe – im więcej, tym lepiej, ale z drugiej strony wraz z każdą kolejną funkcją cena urządzenia rośnie. Warto jednak się zastanowić nad takimi opcjami jak zintegrowany moduł GPS, nagrywanie nocne, datownik, tryb parkingowy, aparat fotograficzny, nagrywanie dźwięku czy funkcje „samochodowej czarnej skrzynki”. Te ostatnie obejmują np. kierunek jazdy, wstrząsy działające na pojazd czy pomiar prędkości poruszania się.
 

Kiedy kamera samochodowa się opłaca?

Wiesz już na co zwracać uwagę przy kupnie kamery samochodowej. Pozostaje jednak pytanie bardziej zasadnicze: co ma mnie przekonać do takiej inwestycji?

Nagranie to dowód w razie wypadku – posiadając kamerę zamontowaną w swoim samochodzie i nagrywającą cały czas Twoją jazdę zapewniasz sobie dostęp do najpewniejszego dowodu w razie stłuczki lub wypadku. Takie nagranie nie tylko pomoże Ci udowodnić niewinność na sali sądowej, ale również przekonać ubezpieczyciela, że należy Ci się wyższe odszkodowanie.

Nagranie to argument przeciw bezpodstawnej grzywnie – jeśli zostałeś zatrzymany przez policję i otrzymałeś mandat choć nie przekroczyłeś przepisów, to pokazanie nagrania policjantowi albo sądowi może uwiarygodnić Twoje stanowisko i ostatecznie uwolnić Cię przed zapłaceniem kary.

Podsumowanie

Jeśli dużo jeździsz to kamera samochodowa jest dobrą inwestycją w razie wypadku lub mandatu. Najtańsze urządzenie kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Sprzęt lepszej jakości to wydatek rzędu od 200 i więcej złotych. Przy zakupie pamiętaj, że kluczowa kwestia to jakość nagrywanego obrazu. Reszta ma zazwyczaj mniejsze znaczenie.

Przeczytaj również

One thought on “Kamera do Twojego samochodu

  1. Najważniejsze to jest mocowanie, jakość nagrywania, gps. I tyle, pojemność to tylko karta SD. Sam od siebie mogę polecić a7s truecam bo mam i spisuje się genialnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *