.Jakie możliwości rozbudowy daje laptop

Laptopy powszechnie oferowane są w gotowych konfiguracjach i w większości przypadków ich rozbudowa wydaje się być niemożliwa. W rzeczywistości możemy mieć jednak znaczny wpływ na zmianę wydajności i możliwości naszego sprzętu.

Gwarancja

Przed rozpoczęciem rozbudowy laptopa powinieneś przede wszystkim sprawdzić jedną rzecz – gwarancję i warunki jej obowiązywania. Producenci stosują w tej kwestii różne rozwiązania i czasami wymiana napędu optycznego może przyczynić się do całkowitej utraty gwarancji.

W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować. W takich przypadkach Twoje możliwości będą dość mocno ograniczone i prawdopodobnie sprowadzą się do kilku podstawowych elementów. Co innego, jeśli okres opieki gwarancyjnej już upłynął.

Podstawowe elementy możliwe do wymiany

Standardowo rozbudowa laptopa sprowadza się do kilku możliwości. Wśród nich należy wymienić pamięć RAM, baterię i zasilacz, a także blokadę zabezpieczającą. Wymiana tych elementów nie powinna stanowić dla Ciebie trudności, nawet jeśli wcześniej nie interesowałeś się podobnym tematem. Poza pamięcią RAM trudno jednak oczekiwać, żeby zmiany poprawiły w wymierny sposób wydajność laptopa. Jeśli właśnie na tym Ci zależy, możesz pokusić się o bardziej zaawansowane modyfikacje.

Dysk

Wymiana dysku w trakcie okresu gwarancyjnego może być ryzykowna, jednak już po jego upłynięciu nie powinna stanowić problemu. Efektem może być uzyskanie znacznie większej przestrzeni do przechowywania danych lub też przyspieszenie pracy całego systemu. Już tylko od Ciebie zależy, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie bardziej korzystne.

Napęd optyczny

Większym problemem nie powinna być też wymiana napędu. Jeśli interesują Cię materiały w formacie Blu-ray lub też stwierdziłeś, że nie korzystasz już z płyt CD i DVD, możesz dostosować laptop do swoich potrzeb. Być może nie wiesz, że w wielu przypadkach kieszeń na napęd optyczny może posłużyć jako miejsce na dodatkowy dysk.

Procesor

To, czy rozbudowa laptopa polegająca na wymianie procesora będzie możliwa, zależy od rodzaju jego konstrukcji. Nawet jeśli taka możliwość istnieje, zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie komuś doświadczonemu. Taki zabieg może sprawić, że nasz nieco przestarzały laptop odzyska wszystkie najlepsze cechy z początku swojego istnienia.

Karta graficzna

Tutaj historia się powtarza. Niestety niektórzy producenci montują układ graficzny do płyty głównej za pomocą lutownicy. W takich przypadkach lepiej zapomnieć o modyfikacjach. Wymiana karty jest bardzo skomplikowana i wiąże się też z koniecznością dopasowania jej do układu chłodzenia, BIOSu, czy spraw czysto fizycznych, takich jak wymiary nowej karty.

Matryca

Choć dla wielu osób wydaje się to mocno wątpliwe, to doświadczona osoba bez większych problemów wymieni także całą matrycę w laptopie. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko w sytuacji, gdy obecnie używany wyświetlacz uległ awarii. Dzięki takiej wymianie możemy znacznie skorzystać na atrakcyjności wyświetlanego obrazu, szczególnie jeśli wcześniej zadbałeś o wymianę karty graficznej.

Korzyści

Rozbudowa laptopa przeprowadzona w profesjonalnych warunkach może przynieść znaczny wzrost wydajności, sięgające nawet ponad 100 procent. DO tego użyteczność sprzętu znacznie wzrasta i daje kolejne możliwości.

Jeśli nie wiesz, na jakie modyfikacje możesz sobie pozwolić, zachęcam do kontaktu i chętnie doradzę Ci najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązania. W przypadku bardziej skomplikowanych operacji, będę także w stanie je wykonać. Zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *