jak przyspieszyć Internet

Szybki Internet to ekspresowo wczytujące się strony internetowe, brak problemów z buforowaniem filmów i seriali, a także sprawne ściąganie plików. Jeśli Twój Internet nie domaga na tych polach, to znak, że powinieneś coś z tym zrobić. Najlepsze rozwiązanie to przyśpieszenie Internetu.

Zainstaluj aktualizacje

Aby zoptymalizować działanie Twojego łącza najlepiej zacząć od aktualizacji. Chodzi tu dokładnie o instalację najnowszego oprogramowania firmware do routera oraz świeżych sterowników do karty sieciowej.

Nazwę swojej karty sieciowej znajdziesz w „Panelu sterowania” w zakładce „Centrum sieci i udostępniania”. Stamtąd wystarczy, że przejdziesz do pola „Typ dostępu: Internet”, a następnie do okna „Stan: Wi-Fi”. Tutaj we właściwościach poznasz nazwę swojej karty sieciowej. Kolejny krok to znalezienie do niej sterowników. Możesz to zrobić automatycznie za pomocą dostępnych w sieci programów lub szukając sterownika ręcznie w Internecie.

Kolejnym sposobem na to jak przyśpieszyć Internet jest aktualizacja oprogramowania do routera. Do tego celu potrzebna Ci jest jego nazwa. Następnie szukasz nowszego firmware na stronie producenta. Nowy firmware instalujesz w panelu administracyjnym routera po wcześniejszym zalogowaniu.

Przeskanuj komputer

Inna niezbędna czynność to zeskanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów i różnego rodzaju robaków, które mogą dławić połączenie z Internetem. Do tego celu użyj aktualnego i wydajnego antywirusa i programów do tzw. malwer'ów.

Łącze dławią również niektóre programy i aplikacje, które łączą się automatycznie z siecią i poszukują swoich aktualizacji. Aby znaleźć te programy wciśnij kombinację Ctrl + Shift + Esc. Znajdziesz się w „Menedżerze zadań”. Tutaj wybierz zakładkę „Wydajność”, a następnie „Sieć”.

Skonfiguruj router

Powyższe zmiany mogą wcale nie przynieść pożądanych skutków. Jeśli tak to znak, abyś rzucił okiem na swój router. Aby sprawdzić jego ustawienia trzeba wejść do panelu administracyjnego urządzenia. Następnie przechodzisz do ustawień sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Tutaj masz do wyboru kilka opcji. Kluczowe to ustawienie najwyższego a nie domyślnego standardu działania. Warto abyś również, jeśli to możliwe, zmienił częstotliwość z 2,4 GHz na 5 GHz jeśli Twoj router oczywiście obsługuje pasmo 5 GHz

Konkretne efekty

Jak widać przyśpieszanie Internetu jest możliwe. Niestety czasami wyżej opisane procedury nie przynoszą pożądanych efektów. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak przyśpieszyć Internet?

Jeśli mimo zmiany konfiguracji i ustawień sieć wciąż działa powoli, to pozostaje Ci tylko kontakt ze swoim dostawcą Internetu. Problem może leżeć po jego stronie, np. może on nie dotrzymywać warunków umowy lub mieć przejściowe problemy techniczne.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *