co wie o tobie twój telefon

Jeśli wydaje Ci się, że korzystasz ze swojego telefonu zupełnie anonimowo, to jesteś w błędzie. Okazuje się, że informacje, które na nim gromadzisz, SMS-y które wysyłasz, oraz rozmowy, które przeprowadzasz nie są tylko do Twojego wglądu. Dowiedz się co wie o Tobie twój telefon, a także jak możesz ograniczyć wyciek tych informacji.

System operacyjny

Podstawowym źródłem informacji o Twojej aktywności jest system operacyjny zainstalowany na Twoich telefonie, np. Android lub Windows. To producent systemu decyduje jakie dane będzie gromadził i w jaki sposób. Do najczęstszych problemów należy automatyczna aktualizacja i robienie kopii zapasowych w chmurze. Jak się przed tym uchronisz? Zapoznaj się dokładnie z możliwościami konfiguracji ustawień i pozmieniaj te, które są Ci nie na rękę.

Chmura

Robienie kopii zapasowych zdjęć, nagrań oraz kontaktów w chmurze oznacza w praktyce przekazanie swoich danych firmie oferującej tę usługę. Takie dane są z kolei zwykle wykorzystywane do profilowania reklamowego. Jeśli chcesz tego uniknąć, to sprawdź dokładnie ustawienia i przejdź na zapisywanie kopii zapasowych w pamięci telefonu.

Urządzenie

Współczesne telefony to nie tylko mikrofony i głośniki. Najnowsze smartfony posiadają czytniki odcisków palców, żyroskopy, kamery oraz czujniki światła. Liczba oferowanych funkcjonalności cały czas rośnie. Dane zbierane w ten sposób mogą być wysyłane do producenta sprzętu bądź danej aplikacji.

W takiej sytuacji najlepiej zrobisz dokładnie zapoznając się ze swoim telefonem i wyłączając niewygodne opcje. Wskazane jest równie zaszyfrowanie dysku lub zabezpieczenie dostępu do aplikacji i aparatu.

Korzystanie z Internetu

Każdy nowoczesny telefon pozwala na korzystanie z dostępu do sieci. Jednak to właśnie tam zostawiamy najwięcej informacji o naszej aktywności. Jeśli nie zaszyfrowałeś swojego połączenia to operator będzie wiedział gdzie wchodziłeś i co robiłeś na danej witrynie internetowej. Aby sobie z tym poradzić powinieneś zadbać o ustawienia przeglądarek w smartfonie. Warto również korzystać z aplikacji szyfrujących wiadomości tekstowe i rozmowy.

Aplikacje

To kolejny sposób na zdobycie informacji o Twoich nawykach i działaniach. Wiele aplikacji jest na stałe obecnych w smartfonie, ale możesz manipulować ich ustawieniami. W przypadku dobrowolnie ściąganych programów, stawiaj na takie, które nie żądają od Ciebie dostępu do zbyt dużej liczby informacji o Tobie. Poza tym, jeśli nie korzystasz z danej aplikacji, to zamiast trzymać ją na dysku, po prostu ją wykasuj.

Podsumowanie

Jeśli zawsze zastanawiałeś się co wie o tobie twój telefon, to masz już jasność w tej materii. Na szczęście w przypadku wielu takich wycieków informacji możesz podjąć efektywne działania i ochronić swoje dane. Wystarczy poświęcić na to trochę czasu i wysiłku. Na pewno warto to zrobić.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *