elektroniczne tatuaże

Nowe technologie podbijają co rusz to nowe obszary. Do Twojej dyspozycji są już zaawansowane smartfony, czujniki w kształcie opasek na nadgarstek (to przykład tzw. wearables), czy lodówki robiące zdjęcia produktom. Kolejną kategorią, która powinna zrobić wkrótce furorę są elektroniczne tatuaże.

Nowa technologia

Elektroniczny tatuaż to rozwiązanie, które w ostatnim czasie przestało należeć do kategorii science-fiction, a stało się czymś rzeczywistym. Pod tą nieco mylącą nazwą kryją się wszelkiej maści elektroniczne chipy i urządzenia spełniające rozmaite funkcje elektroniczne, medyczne czy komunikacyjne, które są umieszczane bezpośrednio na skórze.

 Jeśli chodzi o sposób noszenia to póki co elektroniczne tatuaże mają więcej wspólnego z plastrami niż tatuażami ingerującymi w pigment skóry. Poniżej przytoczę przykłady najświeższych rozwiązań, które pokazują możliwości jakie daje ta technologia.

DuoSkin

Elektroniczne tatuaże stworzone przez Microsoft i MIT (prestiżową uczelnię z Bostonu) to urządzenia zrobione z płatka złota i silikonu, które są przyklejane do powierzchni skóry. Ich wyróżnikiem jest rzucający się od razu w oczy złoty kolor (tatuaże wyglądają jak droga biżuteria) oraz szeroki wachlarz potencjalnych funkcji i kształtów.

Tatuaż DuoSkin może pełnić rolę interfejsu umożliwiającego komunikację z jakimś urządzeniem mobilnym, np. smartfonem. Pod tym względem przypomina np. joystick konsoli. Jego inna wersja zmienia swój kolor przekazując w ten sposób określone informacje. Elektroniczny tatuaż DuoSkin może się także komunikować z innymi tatuażami tego typu przy pomocy technologii NFC.

MC1

Firma MC1 przygotowała z kolei dwa tatuaże w formie przypominającej plaster. Pierwszy, o nazwie BioStamp Research Connect, wyposażono w czujniki przyśpieszenia, żyroskop, a także moduł monitorowania aktywności elektrycznej. Ta ostatnia funkcja oznacza, że elektroniczny tatuaż BioStamp jest miniaturowym EKG. Urządzenie jest w fazie testów, a jego twórcy wciąż pracują nad rozszerzeniem jego możliwości.

Inną propozycją jest My UV Patch, który zmienia swój kolor w zależności od czasu ekspozycji na promienie słoneczne. Ten tatuaż ma zadanie uczulić ludzi, aby nie przebywali zbyt długo na słońcu.

Jak widać możliwości elektronicznych tatuaży mogą być bardzo duże. Wydaje się, że ich przyszłość tkwi w monitorowaniu pracy ciała i integracji z innymi urządzeniami elektronicznymi. Czas pokaże czy tak się stanie. Na pewno jednak warto obserwować co się dzieje na nowym i niezwykle intrygującym obszarze elektronicznych tatuaży.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *