awaryjny zasilacz do komputera

Chcesz się zabezpieczyć przed nagłym brakiem prądu? Zależy Ci na zachowaniu Twoich danych? W takim razie warto nabyć zasilacz awaryjny do PC.

Zasilaczy awaryjny UPS, czyli co?

UPS to angielski skrót terminu „uninterruptible power supply”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „nieprzerywalne zasilanie energią”. I takie właśnie jest podstawowe zadanie zasilacza tego typu.

To urządzenie jest wyposażone w akumulator, który kontynuuje zasilanie Twojego komputera gdy dojdzie do awarii zasilania lub zakłóceń w dostawie prądu. Dzięki temu zdążysz zapisać niezbędne dane i wyłączyć normalnie komputer.

Zaopatrzenie się w zasilacz awaryjny do PC to bez wątpienia najlepszy sposób, aby zminimalizować ryzyko utraty danych znajdujących się w pamięci operacyjnej komputera. Co istotne, tego rodzaju sprzętu może być wykorzystywany do zabezpieczenia większej liczby urządzeń jak również serwerów.

Rodzaje zasilaczy

Zasilacze awaryjne UPS są dostępne w różnych wersjach. Zasilacze offline mają najprostszą budowę i najniższą cenę oferując Ci podstawową ochronę. Musisz jednak pamiętać aby krzywa wyjściowego napięcia zasilającego była najbliższa pełnej sinusoidy. Bez tego parametru zasilanie komputera w razie zaniku lub nagłego skoku napięcia może być nieskuteczne.

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest zasilacz awaryjny UPS o typologii line interactive. Ten zasilacz monitoruje więcej parametrów napięcia co pozwala mu na szybszą i bardziej skuteczną interwencję. Jednak najlepszą opcją jest zasilacz UPS online. To urządzenie jest całkowicie odizolowane od sieci elektrycznej i generuje napięcie wyjściowe o najlepszej jakości.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wybór konkretnego urządzenia, które pomoże Ci zabezpieczyć komputer warto wziąć pod uwagę (oprócz wyżej wspomnianych rozróżnień) następujące elementy. Po pierwsze, liczy się moc zasilacza i kształt krzywej napięcia wyjściowego. Po drugie, czas podtrzymywania akumulatorowego i czas przełączania. Po trzecie, należy uwzględnić liczbę dostępnych gniazd oraz możliwość montowania dodatkowych akumulatorów.

Koszty

Na koniec należy rzucić okiem na ceny jakie mają zasilacze awaryjne UPS. Otóż, dobrej jakości sprzęt znajdziesz już za około 400 zł (np. Power Walker). Mocniejsze i bardziej wydajne urządzenia to zaś wydatek rzędu 1000 zł (np. APC Back UPS).

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *