wybieramy procesor

Jeśli pragniesz złożyć komputer od podstaw, to z pewnością jednym z najważniejszych aspektów będzie wybór procesora. Także w sytuacji, gdy preferujesz już gotowe zestawy, to procesor jako pierwszy zwraca uwagę wśród innych danych technicznych. Co tak naprawdę jest ważne przy wyborze procesora?

Ilość rdzeni

Obecnie na rynku znaleźć można już procesor dysponujący 10 fizycznymi rdzeniami, który dysponuje imponującą mocą obliczeniową. Standardem są jednak cztery rdzenie. Ich ilość niekoniecznie musi mieć jednak znaczenie. Zaletą nowoczesnych, wielordzeniowych procesorów będzie z pewnością oszczędność energii, jednak różnica cenowa między samymi procesorami nie musi się „zwrócić”.

Jeśli skupiasz się głównie na surfowaniu po sieci z pewnością nie odczujesz różnicy między 2, 4, a nawet 6-rdzieniowymi procesorami. Za to jeśli wykonujesz jednocześnie kilka czynności, masz otwartych wiele programów, a wiele z nich posiada wysokie wymagania, to ilość rdzeni jak najbardziej ma znaczenie i  będzie odczuwalna.

Taktowanie

Przede wszystkim warto wiedzieć, że taktowanie poszczególnych rdzeni procesora nie sumuje się, a każdy rdzeń pracuje niezależnie. Dlatego też w obecnych czasach nie przywiązuje się już tak dużej wagi do częstotliwości taktowania wyrażonej w Hz. Oznacza to, że czterordzeniowy procesor taktowany zegarem o częstotliwości 3 GHz wcale nie musi być lepszy od tego taktowanego 2,3 GHz. Im większe taktowanie, tym większy będzie też pobór energii elektrycznej, więc często po prostu nie warto przepłacać. W tym wypadku ważny jest optymalny i rozsądny wybór procesora.

Układ graficzny

Dostępne na rynku procesory coraz częściej dysponują zintegrowanym układem graficznym. Z punktu widzenia mniej wymagającego użytkownika jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić dość dużo pieniędzy. Jeśli więc nie grasz w najnowsze gry, a komputer służy do oglądania filmów, także tych w Full HD, czy Internetu, to warto wziąć pod uwagę taką opcję. Musisz mieć jednak na uwadze, że nawet zintegrowana grafika może oferować różną wydajność, w zależności od producenta i wieku procesora. Najnowsze zintegrowane układy graficzne z powodzeniem zastąpią nieco starsze dedykowane karty graficzne.

Płyta główna

To właśnie wybór procesora decyduje o tym, jaką płytę główną będziesz mógł nabyć. O tym musisz pamiętać planując budżet i wszystkie wydatki. Słabsze procesory pozwolą zaoszczędzić także na płycie, natomiast im nowocześniejsze i bardziej wydajne, tym także inne podzespoły będą wymagały większych nakładów.

Dodatkowe możliwości

Najnowocześniejsze procesory dysponują technologią, która potrafi w określonych momentach znacznie zwiększać ich wydajność. Może się to objawiać poprzez zwiększenie ilości rdzeni fizycznych, o dodatkowe rdzenie wirtualne. Takie rozwiązanie zwiększa możliwość wykonywania jednocześnie wielu operacji. Inne technologię pozwalają natomiast zwiększyć na określony czas częstotliwość taktowania samego procesora.

Chętnie pomogę dopasować procesor do Twoich potrzeb i wyjaśnić, dlaczego czasami nie warto przepłacać. Procesor jest bowiem najważniejszą częścią całego komputera, dlatego decyzja o jego wyborze musi być dobrze przemyślana.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *