system operacyjny w tablecie

Kupno tabletu wiąże się bezpośrednio z wyborem systemu operacyjnego. Przeglądając różne modele na pewno zadajesz sobie pytanie: jaki system do tabletu? Cóż, odpowiedź nie jest prosta, bo każdy z nich ma swoje mocne i słabe punkty. Czas im się przyjrzeć nieco bliżej, co powinno ułatwić Ci ostateczną decyzję.

Jaki system operacyjny w tablecie?

Aktualnie na rynku rywalizują między sobą trzej najwięksi gracze. Są to iOS od Apple’a, Android od Google oraz Windows od Microsoftu. Trzy różne systemy, które mają swoich zatwardziałych fanów i wrogów. Co je najbardziej różni? A co je łączy? Sprawdź kluczowe parametry, które pomogą Ci wybrać system dla siebie.

Wygląd i obsługa

iOS i Android to systemy operacyjne, które oferują podobne interfejsy oraz sposób działania. Oba systemy dają łatwy dostęp do podstawowych funkcji i aplikacji, które znajdują się na głównym ekranie. Oprócz tego użytkownik może skorzystać ze skrótów. W ostatnich latach, iOS dodał menu powiadomień, a także centrum kontroli. Ta ostatnia funkcja nie występuje w Androidzie. Ten ma jednak przewagę nad iOS pod tym względem, że użytkownik może dostosować wygląd menu do własnych potrzeb.

Windows 8.1 na tablety to rozwiązanie oferujące nieco inny sposób działania. System obsługujemy za pomocą „kafelków”, które może przesuwać i grupować. To one dają nam dostęp do kluczowych funkcji. Musisz jednak pamiętać, że nauczenie się obsługi zajmie Ci dłużej niż w przypadku propozycji Google i Apple, ponieważ jest to zupełnie inna koncepcja.

Atutem Windows 8.1 jest jednak bez wątpienia sposób działania, który pozwala na używanie tabletu tak jak komputera stacjonarnego. Wystarczy, że podłączysz do laptopa myszkę i klawiaturę, a Twój tablet szybko zamieni się w urządzenie z tradycyjnym pulpitem.

Aplikacje

Pod tym względem liderami są bez wątpienia iOS i Android. W Apple Store i w Google Play łącznie znajdziesz ponad 2 miliony aplikacji, które pozwolą Ci nie tylko na komunikację i dobrą zabawę, ale również na pracę i rozwój. Window Store nie oferuje takiego bogactwa możliwości. Z drugiej strony, ten system w tablecie pozwala Ci na korzystanie z desktopowych aplikacji takich jak pełna wersja Photoshopa czy Office’a.  

Podsumowanie

Wybór między iOS, Androidem i Windows 8.1 nie jest łatwy. Dużo zależy od tego jakie masz oczekiwania wobec samego tabletu. Jeśli chcesz na nim pracować to postawienie na Windows 8.1 będzie najlepszym rozwiązaniem nawet mimo jego wad.

Z drugiej strony, gdy zależy Ci bardziej na wielofunkcyjności, to masz wybór między Androidem i iOS. Ten pierwszy ma dwie kluczowe zalety: możesz go skroić na własną miarę i jest dostępny w zdecydowanie większej liczbie tabletów, a nie tak jak iOS tylko w sprzęcie jednej konkretnej marki.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *