podkładka chłodząca

Przegrzewanie się laptopa jest bardzo częstym problemem. Może ono niekorzystnie wpływać na działanie całego sprzętu. Znacznie też zaburza komfort pracy z laptopem, czyli urządzeniem, które z założenia ma być mobilne i działające w różnych warunkach.

Jeśli Twój laptop osiąga zbyt wysokie temperatury, rozwiązaniem może być podkładka chłodząca.

Objawy przegrzewania się laptopa

Objawy przegrzewania się laptopa są bardzo często mylone z innymi problemami, typowymi dla komputerów. W rzeczywistości nawet spowolnienie działania notebooka, czy odczuwalny spadek wydajności mogą wynikać ze zbyt dużych temperatur poszczególnych podzespołów.

Jeszcze inne objawy to np. niespodziewane restarty, czy całkowite lub krótkotrwałe zawieszanie się komputera. Zazwyczaj jednak skłaniamy się do teorii o przegrzewaniu laptopa dopiero w momencie, gdy poczujemy, że jego obudowa jest gorąca.

Diagnoza problemu

Jeśli wydaje Ci się, że obudowa laptopa nie osiąga temperatury wyższej niż w przeszłości, jednak zauważalne są inne objawy przegrzewania, warto dokonać odpowiedniej diagnozy. Do tego celu służą różnego rodzaju programy, które monitorują pracę procesorów, dysków, czy kart graficznych. Jeśli okaże się, że poziom temperatur rzeczywiście jest zbyt wysoki, podkładka chłodząca może okazać się doskonałym rozwiązaniem.

Czym kierować się podczas wyboru?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru podkładki chłodzącej jest rozmieszczenie wentylatorów i powierzchnia chłodzenia. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić rozmieszczenie otworów wentylacyjnych w laptopie i zlokalizować miejsca, które nagrzewają się w największym stopniu. Dzięki temu można lepiej dopasować podkładkę do konkretnego modelu laptopa.

Równie ważna jest możliwość regulacji obrotów podkładki. Najlepiej gdy jest ona płynna, jednak niektórzy producenci przewidują wyłącznie regulację skokową. Nierzadko zdarza się nawet, że podkładka nie umożliwia regulacji obrotów.

Powinieneś zwrócić także uwagę na wymiary samej podkładki i laptopa, jak również na materiały użyte do jej wykonania. Choć niektórzy producenci oferują imponujące stylistycznie rozwiązania, to z pewnością wygląd nie powinien być czynnikiem decydującym.

Zasilanie

Podkładki chłodzące są zazwyczaj zasilanie przez port USB. Oznacza to, że możesz zostać pozbawiony jednego z dostępnych i niezbędnych portów. Warto wiec sprawdzić, czy podkładka posiada wbudowany hub USB. Dzięki niemu nie stracisz możliwości wykorzystania złącza do innych celów, a może nawet zyskasz dodatkowe porty. Czasami możesz spotkać też inne dodatki wbudowane w podkładkę, jak np. czytniki kart pamięci.

Efekty

Dobrze dobrana podkładka chłodząca może zapewnić nawet kilkunastostopniowy spadek temperatury. Jeśli jednak nie wiesz, czym się kierować podczas zakupu, możesz wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Złej jakości podkładki mogą bowiem dodatkowo przegrzewać laptopa i hałasować w sposób uniemożliwiający komfortową pracę.

Na koniec najważniejsza kwestia. Przed kupnem takiej podkładki należy w pierwszej kolejności „wyczyścić” laptopa ponieważ nawet najlepsza i najdroższa podkładka nie zagwarantuje Ci na tyle niskich temperatur co samo czyszczenie. Podkładka jest jedynie dodatkiem, który tylko dodatkowo usprawni i umili działanie Twojego notebooka, a przede wszystkim nie dopuści do całkowitego przegrzania Twojego sprzętu.

Jeśli Twój komputer się przegrzewa i chcesz zainwestować w podkładkę chłodzącą, skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *