notebook z drugiej ręki

Zakup laptopa to dość duży wydatek, który bardzo chętnie zmniejszyłbyś nawet o mały procent. Rozwiązaniem może być wybór używanego laptopa.

Choć pewnie obawiasz się zakupu używanego sprzętu komputerowego, to w rzeczywistości może to być szansa nie tylko na obniżenie kosztów zakupu, ale też na zdobycie laptopa wysokiej jakości za cenę znacznie odbiegającą od jej nowego odpowiednika. Aby jednak zakup był udany, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Obudowa

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest z pewnością obudowa laptopa. Po niej z łatwością poznasz, czy nosi ona wyłącznie ślady normalnego użytkowania, czy można raczej mówić o dość zaskakujących przygodach. Powinieneś sprawdzić stan zawiasów mocujących korpus laptopa z ekranem, a także jakość ramki wokół ekranu i klawiatury. Wszelkie poważniejsze problemy, czyli np. pęknięcia, czy poluzowane zawiasy mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Matryca

Nawet w przypadku używanych laptopów matryca będzie musiała być w stanie prawie idealnym. Wady tego elementu nie są częste i można uznać go za dość trwały. W przypadku komplikacji naprawa będzie jednak kosztowała kilkaset złotych. Musisz więc zwrócić uwagę na ewentualne zarysowania i pęknięcia, a także pojawiające się martwe piksele, czy subpiksele. Oczywiście ekran najlepiej sprawdzić przy uruchomionym systemie.

Gniazda, porty

Następna kwestia to stan wszelkich gniazd i portów. W tym przypadku najlepiej przetestować je poprzez podłączenie odpowiednich urządzeń zewnętrznych, typu myszka, pendrive czy też dysk zewnętrzny. Możesz również skorzystać z programów diagnostycznych. Warto wypróbować również napęd optyczny. Jeśli masz pewność, że płyta CD/DVD jest dobra bądź nowa, a napęd jej nie czyta to musisz szykować kolejne pieniążki na nowy napęd.

Akumulator

W przypadku laptopów niezwykle istotnym elementem jest ich akumulator. Oczywiście w przypadku używanego sprzętu nie ma co liczyć na jakieś imponujące rezultaty, jednak warto upewnić się, że po odłączeniu kabla zasilającego, akumulator utrzyma laptop przy życiu przynajmniej przez kilkadziesiąt minut. Aktualną pojemność, jak i ilość cykli ładowania ponownie możesz sprawdzić odpowiednimi programami diagnostycznymi.

Dokumentacja

Jeśli laptop okaże się sprawny i godny uwagi, następnym krokiem powinno być sprawdzenie dokumentacji. Tutaj dobrym dowodem będzie oczywiście dowód zakupu (FV itp.) i wszelkie instrukcje i dokumenty dołączone przez producenta. Szczególnie ważne jest to gdy kupujesz laptopa nie z firmy lecz od indywidualnego użytkownika. Taki dokument na pewno da Ci spokojnie spać, w przypadku gdy Twój “nowy” laptop okaże się nie kradziony.

Ważne jest także sprawdzenia gniazda blokady Kensington. Widoczne ślady „walki” z linką zabezpieczającą mogą oznaczać ewentualne kłopoty.

Cena

Ostatnia kwestia dotyczy ceny. Jeśli sprzedawca zaoferuje Ci używanego laptopa w znacznie zaniżonej cenie, musisz mieć się na baczności. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że taki laptop będzie posiadał ukryte wady, a może nawet nie będzie pochodził z legalnego źródła.

Jeśli interesuje Cię zakup używanego laptopa, bardzo dobrą opcją może być sprzęt poleasingowy. W takim przypadku zyskujesz gwarancję oryginalności, a jednocześnie możesz liczyć na naprawdę dobre parametry za rozsądną cenę.

Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, zachęcam do mojego sklepu, gdzie na pewno pomogę znaleźć interesujący dla Ciebie laptop.

Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz przybyć do mojego sklepu to zapraszam to kontaktu telefonicznego, a chętnie odpowiem na Twoje pytania odnośnie w jaki sposób i w jakiej cenie możesz zakupić u mnie używanego notebooka.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *