Z Internetu korzystają obecnie prawie wszyscy, od kilkuletnich dzieci, po osoby starsze. To jednak na najmłodszych użytkowników czyha najwięcej zagrożeń, dlatego też warto zadać sobie pytanie o pozytywne i negatywne aspekty dostępności Internetu dla dzieci.

Zagrożenia

Cały szereg możliwości, jakie daje Internet to spełnienie marzeń każdego dziecka. Chęć poznawania i doświadczania nowych rzeczy w wieku kilku, a nawet kilkunastu lat to zupełnie naturalne działanie. Internet sprawia, że staje się to możliwe i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Należy jednak zadać sobie pytanie czy Internet jest bezpieczny dla dzieci?

Niestety wiedza i zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci nie stoją na najwyższym poziomie nawet u dorosłych, dlatego też trudno dziwić się, że dzieci narażone są na wszelkie niebezpieczeństwa ze zdwojoną siłą.

Wśród najczęściej pojawiających się zagrożeń należy wymienić choćby kontakt z nieznajomymi osobami, bezwiedne ujawnianie swoich danych osobowych, pobieranie treści chronionych prawami autorskimi, czy odwiedzanie stron z treścią przeznaczoną wyłącznie dla osób dorosłych. Niestety obecnie dzieci nie zdają sobie też sprawy z tego, że korzystając z Internetu ich anonimowość jest znacznie mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Przez to bardzo łatwo wpaść w kłopoty, które mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, nawet prawnych.

Rola rodziców

Jeśli zdecydujesz się udostępnić dziecku komputer z łączem internetowym, przede wszystkim powinieneś postawić na edukację. Pierwsze kroki dziecka w Internecie powinny być przez Ciebie nadzorowane i być łączone z nauką. Zwróć uwagę szczególnie na korzystanie z różnego rodzaju komunikatorów czy for internetowych. Sprawdzaj, jakie strony odwiedza Twoje dziecko i jakie treści z pobiera.

Niezbędne będzie też posiadanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, które zapewni bezpieczeństwo samemu komputerowi. Nie możesz też zapomnieć o tym, że Internet nie ma prawa być jedyną rozrywką dla Twojego dziecka. Powinieneś zachęcać, lecz nie zmuszać go do innych zabaw i czynności.

Konsekwencje

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy Internet jest bezpieczny dla dzieci to powinieneś wiedzieć, że konsekwencje nieumiejętnego wprowadzania dziecka w świat Internetu mogą być katastrofalne w skutkach i wpływać na rozwój psychofizyczny dziecka. Niechęć do nawiązywania kontaktów w świecie realnym, brak umiejętności działania w grupie, czy nawet problemy zdrowotne to niestety coraz częstsze konsekwencje wynikające z uzależnienia od Internetu.

Jeśli jednak Twoje dziecko będzie wiedziało jak korzystać z Internetu, a jednocześnie będzie miało zapewnione dostęp do innego rodzaju rozrywek, z pewnością może okazać się to bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Dostęp do Internetu i jego umiejętne wykorzystywanie może zwiększać zaradność dziecka. W sieci łatwo znaleźć informacje zwiększające wiedzę i umiejętności najmłodszych. Dzięki temu są one lepiej przystosowane do radzenia sobie z problemami natury technicznej, wiedzą gdzie szukać wskazówek i informacji dotyczących współczesnego świata. Zakaz dostępu do Internetu może skutkować brakiem umiejętności funkcjonowania w obecnym społeczeństwie, które w wielu aspektach oparte jest na nowych technologiach.

Umiejętne wykorzystanie Internetu pozwala nie tylko zdobywać wiedzę, ale też kształtować światopogląd. Rolą rodzica jest sprawić, aby dziecko korzystało z odpowiednich źródeł. Jako narzędzie do nauki Internet jest bowiem doskonałym narzędziem, które warto wykorzystać.

Jeśli posiadasz obawy dotyczące swojego dziecka, a także własnych umiejętności dotyczących korzystania z Internetu, zdecydowanie powinieneś zacząć od poznania tajników i zasad poruszania się po sieci, aby następnie przekazać te informacje w odpowiedni sposób.

Jeśli masz jakieś wątpliwości na ten temat bądź dodatkowe pytania zachęcam do kontaktu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *