Instalacja systemu operacyjnego i jego opcje

System operacyjny jest zainstalowany na dysku twardym każdego z komputerów. Dokładnie ujmując znajduje się wewnątrz obszaru nazywanego partycją dysku twardego. Istnieje kilka sposobów instalacji nowego systemu operacyjnego. Sposób instalacji dobierany jest w zależności od sprzętu i wymagań użytkowników docelowych. Generalnie dostępne są cztery podstawowe opcje instalacji nowego systemu operacyjnego na komputerze:

Czysta instalacja

Możemy wykonać tak zwaną „czystą instalację” na nowym komputerze lub w przypadkach, gdy nie ma ścieżki do aktualizacji między obecnym systemem operacyjnym i nowym. Ten typ instalacji usuwa wszystkie dane na tej partycji dysku, gdzie obecny jest stary zainstalowany system operacyjny. Nowy komputer oczywiście wymaga czystej instalacji sytemu, gdyż nie mógłby bez niego spełniać swoich funkcji. Możesz też wykonać czystą instalację, gdy bieżąca instalacja systemu operacyjnego doprowadziła do uszkodzenia plików systemowych lub nie działa prawidłowo.

Instalacja będąca aktualizacją oprogramowania

Niekiedy możliwe jest również, aby przeprowadzić aktualizację oprogramowania. Podczas wykonywania aktualizacji, ustawienia systemowe konfiguracji, zainstalowane programy i dane są chronione. Dzięki tej instalacji oprogramowania nie masz się czym martwić, bo nie stracisz żadnych danych prywatnych czy plików systemowych. Będziesz w stanie po prostu wymienić stare pliki systemu operacyjnego z nowymi plikami do aktualizacji. Jednak należy pamiętać, że po aktualizacji aplikacje i sterowniki, stają się niezgodne, niekompatybilne z nowym oprogramowaniem, dlatego nie będą one działać zgodnie z oczekiwaniami. Jeżeli chcesz unikać takiej sytuacji, warto skorzystać z usług naszej firmy, która zapewnia fachowe przeprowadzanie aktualizacji, instalacji oprogramowania wraz z aktualizacją koniecznych sterowników i innych programów, które są przez Ciebie wykorzystywane na komputerze.

Instalacja typu Multi – boot

Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze. Możesz zainstalować każdą dostępną opcję oprogramowania wewnątrz innej partycji na dysku i w ten sposób każde oprogramowanie posiada własne ustawienia i pliki konfiguracyjne. Po instalacji oprogramowania typu multi-boot, użytkownicy zobaczą wyświetlane menu, kiedy uruchomią swoje komputery i muszą wybrać odpowiedni system operacyjny. Oczywiście, tylko jeden system operacyjny może działać jednocześnie. Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem systemowych dla swojego komputera, skontaktuj się ze mną, a chętnie doradzę wybór systemu operacyjnego czy kilku systemów oraz przeprowadzę instalację.

Wirtualizacja

Jest to stosunkowo nowa technika, która jest często stosowana na serwerach. Dzięki wirtualizacji możemy uruchomić wiele kopii systemu operacyjnego na jednym zestawie sprzętu i stworzyć w ten sposób kilka maszyn wirtualnych. Każda maszyna wirtualna działa jak oddzielny komputer. Technologia ta sprawia, że ​​ fizycznie pojedyncze zasoby sprzętowe stają się wieloma logicznymi zasobami.

Przed rozpoczęciem instalacji systemu operacyjnego, musisz upewnić się, że cały sprzęt jest certyfikowany do pracy z nowym systemem operacyjnym. Jeżeli masz z tym kłopot, wystarczy skontaktować się z nami, a pomożemy w rozstrzygnięciu tej kwestii. Potwierdzić należy również, czy zasoby sprzętowe spełniają minimalne wymagania instalacyjne. Ponadto, podczas wykonywania uaktualnienia bardzo dobrą praktyką jest, aby przeprowadzić skanowanie antywirusowe przed rozpoczęciem instalacji i wykonać pełną kopię zapasową wszystkich danych osobistych.

Jedna z metod, która pomaga chronić dane to: tworzenie wielu partycji na dysku twardym i zainstalowanie innych systemów operacyjnych na każdej partycji. Następnie należy skopiować wszystkie dane wewnątrz pustej partycji, które nie zawierają plików systemu operacyjnego. W ten sposób można uaktualnić system operacyjny, bez ryzyka utraty danych. Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie plików z danymi jest łatwiejsze z wykorzystaniem usług fachowców. Dlatego nasza firma oferuje pełną instalacje systemu z jednoczesnym zabezpieczeniem potrzebnych danych.

Ważne jest również, aby podjąć decyzję o rodzaju plików używanego systemu operacyjnego. System plików określa, jak działa oprogramowanie i pozwala śledzić pliki systemowe. Istnieje kilka różnych systemów dostępnych plików systemowych. Najbardziej znane to: FAT 32 , NTFS, HPFS , ext2 i ext3. Każdy system operacyjny jest przeznaczony do korzystania z jednego lub większej liczby tych systemów plików. Są zalety i wady w każdym systemie plików. Szczególną uwagę należy zwrócić na typ systemów plików obsługiwanych przez wybrany system operacyjny i korzyści każdego z nich.

Można znaleźć kilka programów do zmiany podziału struktury i systemu plików na dysku twardym po instalacji, ale należy tego unikać, jeśli to możliwe. Podczas modyfikowania można tym spowodować utratę danych w systemie plików lub strukturze partycji na twardym dysku. Staranne planowanie oraz skorzystanie z usług fachowca w tej dziedzinie pomaga zachować integralność danych. Pamiętaj, że poprawna instalacja systemu operacyjnego zdecyduje o stabilności i wydajności Twojego komputera.

Nasza firma oferuje wysoko rozwinięte umiejętności techniczne w zakresie identyfikacji i wdrażania skutecznych rozwiązań dla komputerów. Zapewniamy możliwość analizowania i rozumienia złożonych środowisk sieciowych i systemowych. Praca pod presją czasu nie stanowi dla nas problemu. Zajmujemy się również serwisowaniem sprzętu komputerowego.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *