Wybór drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego jest często podyktowany ceną samego urządzenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z późniejszych kosztów eksploatacji, które w zależności od producenta Twojego sprzętu mogą być bardzo wysokie.

Koszt eksploatacji drukarki

Obecnie producenci drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych sprzedają swoje urządzenia w znacznie zaniżonych cenach. Dzięki temu udaje im się łatwo zachęcić klientów do zakupu takiego sprzętu. Mimo sprzedaży po tzw. kosztach, nie oznacza to straty finansowej dla producenta.

Prawdziwym zyskiem jest dla niego konieczność poniesienia przez użytkownika kosztów eksploatacji urządzenia. Każdy tusz kiedyś się skończy i będzie trzeba zastąpić go nowym. Cena oryginalnych tuszy może być przybliżona do wartości drukarki. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, z pewnością zaczniesz szukać tańszego rozwiązania, a tych na rynku nie brakuje.

Alternatywa dla oryginalnych tuszy

Na rynku bez problemu znajdziesz zamienniki do drukarek różnych producentów. Podczas gdy oryginalne tusze kosztują krocie, zamienniki mogą być sprzedawane nawet za kilkanaście, do kilkudziesięciu złotych. Możesz pokusić się o zakup nowych kartridżów, albo zastosować zestawy regeneracyjne. Każde z rozwiązań posiada swoje wady i zalety, dlatego decyzję musisz podjąć sam i mieć świadomość konsekwencji.

Oryginalne tusze

Jeśli zdecydujesz się na zakup oryginalnych tuszy zalecanych przez producenta drukarki, z pewnością możesz liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim taki tusz będzie w pełni zgodny z samym urządzeniem i nie doprowadzi do jego uszkodzenia. Jakość wydruku również pozostanie na poziomie początkowym, bez jakichkolwiek spadków.

O wydajności można powiedzieć to samo, choć w wielu przypadkach możesz zastosować większe kartridże, dzięki którym wydajność wzrośnie. Wadą takiego rozwiązania z pewnością jest cena. W wielu przypadkach przyjdzie Ci się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zakup nowej drukarki, ponieważ jej cena będzie zbliżona do ceny oryginalnych tuszy.

Zestawy regeneracyjne

Pod względem ceny, najlepszą alternatywą dla oryginalnych tuszy są zestawy regeneracyjne. W niektórych przypadkach mogą być nawet o 90 procent tańsze. Niestety wraz ze spadkiem ceny musisz liczyć się ze spadkiem jakości. Każde kolejne napełnienie pojemnika na tusz spowoduje spadek jakości wydruku.

Ponadto samodzielne napełnianie pojemniczków może być dla wielu osób problematyczne. Jeśli zrobisz to nieumiejętnie, może doprowadzić do wydostania się tuszu do wnętrza drukarki, a to może doprowadzić do jej zniszczenia. Dodatkowo każdy kartridż może być napełniony określoną ilość razy, a po przekroczeniu pewnego limitu jakość wydruku spadnie praktycznie do zera.

Zamienniki

Złotym środkiem w kwestii kosztów eksploatacji powinny być zamienniki do drukarek. Ich cena będzie plasowała się między ceną oryginalnych tuszy a zestawami regeneracyjnymi. Ich zaletą będzie wydajność porównywalna z oryginałem i zbliżona wydajność.  Wszystko to jednak pod warunkiem, że wybierzemy sprawdzonego producenta zamienników.

Może się bowiem zdarzyć, że trafimy na zamiennik, który w rzeczywistości będzie zużytym i zregenerowanym kartridżem. Wtedy stracisz jakość wydruku, wydajność i pieniądze. Zamienniki produkowane z nowych części z pewnością nie doprowadzą to takiego efektu. Pamiętaj jednak o ich odpowiednim doborze do modelu samej drukarki.

Zamienniki mogą powodować też problemy z ich odczytem przez samą drukarkę. W takiej sytuacji będzie ona sądziła, że pojemnik na tusz w dalszym ciągu jest pusty. Powodem takiego stanu rzeczy może być uszkodzenie elektroniki w kartridżu lub samej drukarce. Jeśli doświadczyłeś takie sytuacji, zapraszam do kontaktu i postaram się zdiagnozować i rozwiązać problem.

Jeśli nie wiesz, jakie realne korzyści da zastosowanie zamienników, również postaram się pomóc. Doradzę też wybór najlepszych producentów, którzy zapewniają jakość porównywalną z oryginalnymi tuszami. Ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *