Komputer to nie tylko rozrywka i narzędzie służące do przeglądania sieci internetowej. W wielu przypadkach jest to narzędzie pracy, a nierzadko także cała gama zagrożeń czyhających na dzieci. W celu jak najlepszego wykorzystania komputera, skutecznym rozwiązaniem może być jego monitoring.

Czy monitoring komputera jest legalny?

Z punktu widzenia pracodawcy monitoring komputera pracownika z pewnością jest uzasadniony, jednak niekoniecznie legalny. Aby działać zgodnie z prawem, przede wszystkim musisz poinformować pracownika o fakcie, że jego komputer jest śledzony przez odpowiednie oprogramowanie.

Pracownik musi wyrazić zgodę na takie postępowanie i podpisać stosowną umowę lub regulamin. Nawet mimo wyrażenia takiej zgody, pracodawca nie ma jednak prawa do rejestrowania i wykorzystywania niektórych danych, na czele z danymi dostępowymi do profili na różnych serwisach internetowych, a także do bankowości internetowej. Poczta pracownicza i treść wysyłanej korespondencji może już być monitorowana.

Cel kontroli

Monitorowanie komputera w określonych przypadkach bardzo łatwo uzasadnić. W przypadku użytkowników domowych, czyli przede wszystkim dzieci, takie postępowanie ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa. Oczywiście skuteczne będą różnego rodzaju filtry blokujące dostęp do niepożądanych stron, jednak wiedza i umiejętności dzieci często przekraczają wyobrażenie rodzica. Monitoring komputera pozwoli sprawować kontrolę nawet w takich przypadkach.

Jeszcze większe uzasadnienie ma monitoring komputerów przez pracodawcę. Dzięki temu bada on nie tylko efektywność swoich pracowników, ale może też dostosowywać np. oprogramowanie do potrzeb firmy. Widząc, że dany program nie jest odpowiednio wykorzystywany, możesz zmienić dostawcę oprogramowania lub przeprowadzić odpowiednie szkolenia. Skuteczny monitoring to bowiem szansa na błyskawicznie reagowanie na potrzeby firmy.

Narzędzia kontroli

Do monitorowania komputera może być wykorzystywane różnego rodzaju oprogramowanie, które gwarantuje mniejsze lub większe możliwości. Wiele zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania. Możesz bowiem wyłącznie monitorować niektóre procesy, ale też cały komputer, włącznie z zarządzaniem nim.

Do podstawowego monitoringu można wykorzystać bezpłatne oprogramowanie, które pozwoli sprawdzić np. historię odwiedzanych storn internetowych i statystyki dotyczące wykorzystania łącza. Bardziej zaawansowane programy umożliwią zbieranie statystyk dotyczących różnego rodzaju operacji, a także będą rejestrowały wszelkie procesy zachodzące na komputerze. Ostatnia kwestia dotyczy zdalnego dostępu do komputera, czyli blokowania stron, aplikacji i usuwania niechcianego oprogramowania.

Zasada działania

Przede wszystkim na komputerze dziecka lub pracownika należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, czyli tzw. agenta, który będzie śledził poczynania użytkownika. Następnie agent sporządza odpowiednie statystyki i umieszcza je na serwerze. Ten jest z kolei zarządzany przez administratora, który ma określony dostęp do tych danych. W nielicznych przypadkach administrator ma też zdalny kontakt bezpośrednio z agentem, z pominięciem serwera.

Zbudowanie odpowiedniego systemu monitorowania komputera nie zawsze jest łatwym zadaniem.

Jeśli masz problem związany z wyborem i skonfigurowaniem odpowiednich narzędzi serdecznie zapraszam do kontaktu i postaram się znaleźć najlepsze rozwiązania, które będą w stanie spełnić Twoje potrzeby.

Przeczytaj również

One thought on “Bezpieczeństwo Twojego komputera w pracy i w domu

  1. Dobre haslo zapewnia bezpieczenstwo danych, ale bezpieczenstwo hasla jest zalezne od glownie od Ciebie. Zwracaj szczegolna uwage na otoczenie Twojej pracy i bezpieczenstwo komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *