jaka wybrac serwer NAS

Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swoich danych, a także łatwym dostępie do nich to warto przemyśleć zakup serwera NAS. Sprawdź na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz konkretny model.

Do czego służy serwer NAS?

Serwer NAS to urządzenie, które może spełniać różne funkcje. Jest to niewielki komputer z dyskiem/dyskami twardymi, pamięcią RAM, procesorem, a także system operacyjnym do obsługi jego zawartości. Serwery NAS sprawdzają się znakomicie w przechowywaniu dużych kolekcji plików (zdjęcia, filmy) oraz w tworzeniu kopii zapasowych.

Ponadto, mogą być wykorzystywane do udostępniania plików innym uczestnikom sieci lokalnej oraz do udostępniania danych do wielu urządzeń (domowa lub firmowa chmura).

Wielofunkcyjność i możliwości serwerów NAS sprawiają, że można je wykorzystywać zarówno w domu jak i w firmie.

Kryteria wyboru

Na rynku znajdziesz szeroki wybór modeli. Serwery NAS w zależności od swoich możliwości mogą kosztować od 400 do nawet 3500 zł. Czym się sugerować przy ich zakupie? Oto lista kluczowych kryteriów:

Miejsce na dane – jeśli serwer NAS ma służyć Ci do przechowywania cennych informacji to potrzebujesz na nie wystarczająco dużo miejsca. Jednodyskowy serwer oferuje maksymalnie 6 terabajtów, z kolei modele dwu- i czterodyskowe odpowiednio 12 i 24 terabajty.

Ochrona danych – do tego służy funkcja RAID 1, czyli zapisywanie danych na dwóch dyskach jednocześnie. Przy opcji dwudyskowej daje Ci to 6 terabajtów do Twojej dyspozycji, a przy czterodyskowej aż 12 terabajtów.

Szybki odczyt danych – umożliwia go funkcja RAID 0 stripping obecna na serwerze NAS.

Szybkość transmisji danych – zależna od ilości kart sieciowych (serwery NAS mogą mieć ich od 1 do 4). Im więcej, tym lepsza wydajność przy kopiowaniu dużych ilości danych.

Funkcja chmury prywatnej – jeśli serwer ją posiada, to tym samym pozwala Ci na dostęp do Twoich zasobów zgromadzonych na serwerze NAS z poziomu Internetu.

Wydajność – czyli moc serwera. Określa ją rodzaj procesora, jego częstotliwość, oraz pojemność pamięci RAM.

Interfejs użytkownika – to dzięki niemu możesz wygodnie korzystać z różnych funkcji serwera. W większości urządzeń interfejs ma formę klasycznego pulpitu.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu i udostępnianiu danych to warto pomyśleć o zakupie serwera NAS. Przy wyborze konkretnego modelu najlepiej kierować się wyżej opisanymi aspektami.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *