monitor do pracy biurowej

Praca przed komputerem bardzo obciąża nasz narząd wzroku. Niestety, życie kosztuje, dlatego też pracować trzeba. Na szczęście wybór odpowiedniego monitora może znacznie podnieść nasz komfort. Co należy wiedzieć i na co zwrócić uwagę kupując nowy monitor?

 

Zalety posiadania dobrego monitora

Dobry monitor zagwarantuje nam wyższy komfort pracy. W lepszych urządzeniach możemy liczyć na takie funkcjonalności jak regulacja kąta nachylenia ekranu, a także regulacja wysokości, dzięki czemu dużo łatwiej będzie nam dopasować monitor do swoich preferencji. Wysokiej jakości ekran jest także dużo bezpieczniejszy dla naszych oczu. Ponadto dobrej jakości sprzęt wpływa także na samą jakość pracy, zwłaszcza gdy musimy zajmować się grafiką i zależy nam na odpowiednim wyświetlaniu kolorów.

 

Jak wybrać dobry monitor?

Wybierając monitor do pracy, zwróćmy uwagę na:

  • Rozmiary monitora – Nie da się ukryć, że im monitor większy, tym łatwiej się na nim pracuje. Standardowo do pracy polecane są monitory o przekątnej co najmniej 21 cali, a w przypadku osób zajmujących się grafiką nawet nieco większe. Najlepiej decydować się na ekrany o proporcjach 16:9 lub 16:10.
  • Rozdzielczość ekranu – Obecnie monitor powinien obsługiwać co najmniej rozdzielczość Full HD, to jest 1920 x 1080 pikseli. Jest to w zupełności wystarczające do prac biurowych, ale do obróbki filmów i grafiki poleca się urządzenia o jeszcze wyższych rozdzielczościach.
  • Rodzaj matrycy – Jeden z najważniejszych parametrów, na jaki trzeba zwrócić uwagę. Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje matryc: TN oraz IPS. Te pierwsze są tanie, ale słabo odwzorowują kolory, drugie natomiast są droższe, ale lepiej sprawdzają się przy obróbce grafiki. W sklepach znajdziemy także monitory LED, ale one akurat nie są polecane do pracy biurowej.
  • Powłoka matrycy – Istnieją matowe i błyszczące matryce. O ile te drugie wyświetlają bardziej atrakcyjne kolory, tak niezbyt nadają się do długiej pracy, gdyż bardzo męczą wzrok. Matowe matryce świetnie sprawdzają się przy pracy biurowej z edytorami tekstu i arkuszami kalkulacyjnymi.
  • Częstotliwość odświeżania – Częstotliwość odświeżania ma duży wpływ na zmęczenie naszych oczu w trakcie pracy. Poleca się wybierać monitory z jak największą częstotliwością odświeżania (minimum 60 Hz), gdyż w przypadku mniejszych wartości może pojawiać się migotanie ekranu.
  • Marka i cena – Marka ma niewielki wpływ, ale wielu użytkowników decyduje się na zakup urządzeń od renomowanych producentów, wierząc w to, że są one lepsze i choć nie można tego jednoznacznie określić, to w przypadku firm o długiej historii na rynku możemy liczyć na to, że kupimy sprawdzony produkt. Jeśli chodzi o cenę, najlepiej kupować monitory ze średniej półki. Te najtańsze są zazwyczaj kiepskie, drogie natomiast posiadają setki niepotrzebnych nam w pracy funkcji.
  • Regulacja – Możliwość dostosowania położenia monitora do swoich preferencji jest ogromnym plusem. Warto zainwestować w sprzęt, który ma możliwość regulacji kąta nachylenia i umożliwia obrót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *