wolne buforowanie filmów

Oglądanie filmów w Internecie to powszechny sposób na rozrywkę lub naukę. W sieci znajdziesz miliony interesujących nagrań wideo począwszy od teledysków, poprzez wykłady i kursy, na pełnometrażowych filmach kończąc. Nie wolno oczywiście zapomnieć o serialach pożeranych hurtowo przez coraz większą liczbę użytkowników. Niestety na drodze do przyjemnego korzystania z plików wideo stoi ich wolne buforowanie.

Czym jest buforowanie?

Termin buforowanie, czyli inaczej ładowanie, odnosi się do transmisji mediów strumieniowych w Internecie. Mówiąc mniej enigmatycznie, chodzi o wszelkiej maści serwisy oferujące nagrania wideo, które nie są pobierane na dysk naszego komputera, lecz oglądane online.

W tym kontekście buforowanie oznacza proces uzyskiwania dostępu do interesujących nas danych. Ten proces może być ekspresowy lub bardzo wolny. Wolne buforowanie filmów to zmora użytkowników. Na szczęście istnieją sposoby na ten mankament.

Sposoby na przyśpieszenie buforowania

Wolno ładujące się filmy nie muszą być wcale tak poważnym problemem. Wystarczy, że zadbasz o kilka szczegółów, a wszystko powinno zacząć działać znacznie szybciej.

  1. Odblokuj łącze – jeśli z Twojego łącza internetowego w trakcie buforowania korzystają inne urządzenia lub osoby, to nie dziw się, że musisz długo czekać na załadowanie się filmu. W końcu wszystkie aktualnie podłączone urządzenia rywalizują z Twoim komputerem i zabierają mu transfer. Jeśli więc chcesz przyśpieszyć buforowanie to upewnij się, że Twój smartfon jest odłączony i nikt w pobliżu niczego nie strumieniuje lub ściąga. Wyłącz także aplikacje, które porozumiewają się z Internetem w tle.
     
  2. Zrezygnuj z WiFi – połączenia bezprzewodowe są wygodne, ale nie zapewnią Ci takiej prędkości ładowania jak tradycyjny kabel Ethernet. Masz w planach długą sesję z ulubionym serialem? Wyjmij z szuflady kabel i podłącz komputer do sieci właśnie w ten sposób. Efekty będą natychmiastowe.
     
  3. Zmień standard transmisji danych – jeśli nie masz kabla Ethernet albo po prostu jesteś zatwardziałym miłośnikiem WiFi, to nic straconego. Możesz pokonać wolne buforowanie filmów zmieniając standard transmisji na routerze z 2.4 GHz na mniej uczęszczane 5 GHz (jeśli oczywiście Twój router takowe pasmo obsługuje).
     
  4. Usuń zbędne pliki – szybkość buforowania obniżają także pliki tymczasowe zapisywane w wyszukiwarce i na komputerze. Przed oglądaniem filmików usuń je z poziomu wyszukiwarki, a także przy użyciu odpowiedniego programu, np. CCleaner.

Podsumowując, współczesny Internet opiera się na usługach strumieniowych. Jeśli nie chcesz czekać na ulubiony film tak długo aż się rozmyślisz, to zadbaj samemu, aby wolne buforowanie nie stanowiło problemu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *