wybór płyty głównej

Płyta główna to podstawowy element komputera bez którego nie może on funkcjonować. Dlatego tak ważny jest mądry zakup płyty głównej uwzględniający różne istotne parametry. Sprawdź, które z nich są najważniejsze.

Kupowanie płyty głównej

Odpowiedź na pytanie zależy m.in. od tego czy kupujesz całkowicie nowy komputer stacjonarny czy chcesz „unowocześnić” swój stary sprzęt. W pierwszym przypadku wybór jest o wiele łatwiejszy, bo płytę główną dobierasz pod kątem pozostałych podzespołów, przede wszystkim procesora i karty graficznej, które też będą nowe.

Co innego jeśli chcesz pozostawić procesor i kartę graficzną i tylko wymienić płytę główną. Jeśli te podzespoły mają już kilka lat to może Ci się nie udać nabyć kompatybilnej płyty głównej, bo producenci co rusz wprowadzają nowe technologie.

Na co uważać

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy płyta główna, która Cię interesuje posiada odpowiednie gniazda, gdzie będziesz mógł podłączyć kartę graficzną. Tutaj masz do wyboru złącze AGP (adekwatne do starszych kart graficznych) i PCI Express x16 (nowsze do bardziej wydajnych kart).

To drugie jest osiągalne w różnych wersjach, np. 1.0, 1.1, 3.0. Musisz pamiętać, że nowoczesna karta graficzna będzie działać na słabszej wersji złącza PCI Express x16, ale będzie to niepotrzebnie ograniczać jej przepustowość. Z drugiej strony, zawsze możesz postawić na płytę ze zintegrowaną grafiką, ale tylko wtedy, gdy nie jesteś graczem.

Inną kwestią nad którą powinieneś się pochylić kiedy planujesz zakup płyty głównej jest zestaw dostępnych złączy do dysków twardych. Starsze płyty główne są wyposażone w złącza SATA I i SATA II, które umożliwiają podpięcie nowoczesnych dysków SSD, ale nie gwarantują działania z pełną prędkością. Jest to możliwe gdy płyta główna o której myślisz ma złącze SATA III lub nawet jeszcze bardziej nowoczesne M.2. (na dyski SSD).

Kolejny kluczowy element to złącza komunikacyjne. Płyta główna tylko z USB 2.0 nie zapewni Ci najszybszego kopiowania danych. W tym celu musi posiadać USB 3.0 lub 3.1. Równie istotne znaczenie mają takie elementy jak dobrej jakości układ sieciowy LAN, zintegrowany układ dźwiękowy wysokiej klasy oraz karta Wi-Fi i moduł Bluetooth.

Trudny orzech do zgryzienia

Kwestia zakupu płyty głównej nie jest łatwa do rozstrzygnięcia. Wybór zależy od Twoich potrzeb, pozostałych podzespołów oraz możliwości finansowych. Wyżej podane komponenty stanowią jednak podstawowe aspekty, na które należy uważać przy jej zakupie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze płyty głównej lub innych podzespołów odezwij się do mnie, a chętnie Ci pomogę.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *