duplikaty plików

Jeśli używasz swojego komputera przez długi czas to prawie pewne jest to, że masz na nim dużo zwielokrotnionych plików i nadmiarowych danych, które niepotrzebnie zajmują Ci miejsce na dysku. Sprawdź jak usunąć duplikaty plików w sposób szybki i dokładny.

O duplikatach słów kilka

Zanim przejdziesz do konkretnych działań warto zdać sobie sprawę, że duplikat duplikatowi nie równy. W sensie technicznym, jest nim plik mający dokładnie identyczne parametry (typ, wielkość, nazwa). W sensie szerszym, duplikatami nazywamy jednak także pliki, które różnią się pewnymi parametrami, ale z Twojej perspektywy użytkownika są takie same. To właśnie to ludzkie rozróżnienie sprawia, że namierzenie i usuwanie duplikatów jest trudniejsze niż myślisz.

Narzędzia

Usuwanie duplikatów należy zacząć od ich wyszukania. W tym celu możesz wykorzystać możliwości systemu Windows, a dokładniej jego Eksplorator i wyszukiwarkę. Najpierw określasz zakres przeszukiwania (cała partycja, określony folder, etc.), a następnie wpisujesz w wyszukiwarkę nazwę pliku. Po kilku sekundach na ekranie pojawią się wszystkie pliki o tej samej nazwie. Windows pokaże Ci także ich rozmiar. Mając je przed oczami możesz przejść do ich usunięcia.

Wadą Eksploratora jest dostęp do duplikatów tylko przez nazwy plików. Najlepiej stosować go więc do znanych Ci danych. Pamiętaj również aby nie usuwać w ten sposób duplikatów znajdujących się w folderze systemowym.

Bardziej szerokie możliwości wyszukiwania i usuwania duplikatów oferuje program dupeGuru. Ta aplikacja jest w pełni darmowa i łatwa w obsłudze. W oknie dialogowym najpierw określasz zakres przeszukiwania a potem wybierasz polecenie „Scan”.

Teraz dupeGuru przejdzie do obliczenia liczby plików, odczytania ich rozmiarów oraz znajdywania duplikatów. Po zakończeniu tych wszystkich procesów, które mogą łącznie trwać nawet kilkadziesiąt minut, program przedstawi Ci listę duplikatów gdzie oryginały są zaznaczone na niebiesko a ich duplikaty na czarno.

Aby usunąć duplikaty wystarczy już tylko kliknąć opcję „Actions” i wybrać „Send Marked to Recycle Bin”. dupeGuru to program, który oferuje znacznie większe możliwości niż Eksplorator, gdyż wyszukuje duplikaty nie tylko pod kątem ich nazwy ale również zawartości. Ponadto, posiada szeroki wachlarz dodatkowych funkcji i uniemożliwia usunięcie zbyt wielu plików.

Skuteczenie usuwanie

Przepełniony i zaśmiecony dysk to nic dobrego. Jeśli zależy Ci na jego higienie i chcesz wiedzieć jak usunąć duplikaty plików to postaw na systemowy Eksplorator (gdy sytuacja jest prosta) lub na dupeGuru (gdy usuwanie jest większe i bardziej wymagające).

A Ty jakich programów używasz do usunięcia zduplikowanych plików?

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *